Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3

Thread: Eroare d112

  1. #1
    Data inscrierii
    June 2010
    Posturi
    69

    Implicit Eroare d112

    Buna ziua, vreau sa descarc versiunea de declaratii 3200221.07, am vazut ca s-a modificat adeverinta CASS, dar i-mi da urmatoarea eroare. Sentinel LDK. Protection System

    Multumesc frumos !

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2011
    Posturi
    42

    Implicit

    Buna ziua,

    Cel mai probabil ati descarcat un executabil din folderul CHEI HASP HL.

    1. Daca cheia dumneavostra nu este HL folositi executabilul din \WinMentor\Versiunea Curenta\DECLARATII KIT\Declaratii.zip\;
    2. Daca cheia este HL dar este versiune 2.16 (se verifica intr-un browser pe pagina http://localhost:1947/_int_/devices.html key.jpg) este necesar un update firmware folosind executabilul din WinMentor\Versiunea Curenta\_Windows 64-bit\HASP_HL_Firmware_Update.zip\;
    3. Daca cheia este HL si versiunea este cel putin 3.25 este posibil sa fie necesar un update de driver. Folositi HASPUserSetup.exe din WinMentor\Versiunea Curenta\_Windows 64-bit\Sentinel_LDK_Run-time_setup.zip\.

    Zi frumoasa!

  3. #3
    Data inscrierii
    June 2010
    Posturi
    69

    Implicit

    Buna ziua, am rezolvat problema schimband cheia deoarece numai era compatibila ( era din 2006).

    Mai am o intrebare :

    Credeti ca se poate configura ceva sa se poate vedea o persoana care a incetat CIM , sa fie selectata perioada .( in cazul in care nu se mai stie cand a plecat ).

    Multumesc frumos !

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •