Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Concediu medical somaj tehnic

    Am si eu urmatoarea situatie salariati care intra in concediu medical si care au ca baza luna de somaj tehnic, care e suma corecta la medical la baza valoarea luata de salariat sau valoarea salariului minim pe economie.
    Am doua cazuri un caz in care un salariat are valoarea maxima de somaj tehnic adica 4072 dar si un caz cand are sub salariu minim pe economie.
    Ca vad ca ultima versiunea scoasa adica 887.22 zice asa:
    "Salarii
    • S-a corectat venitul de pe lunile cu somaj urgenta suportat de asigurarile sociale adus ca
    baza de calcul pentru media concediilor medicale. Conform OUG 32/2020: „La stabilirea
    bazei de calcul al indemnizațiilor medicale, în perioadele în care salariații au beneficiat
    de indemnizație de șomaj tehnic suportată din bugetul asigurărilor pentru șomaj, baza de
    calcul se constituie din salariul minim pe economie. '' "
    Insa nu are nici un efect daca ma duc in luna iunie si ii dau reclcularea bazei medicalului tot aceleasi sume mi le mentine.
    Acest somaj a fost atat de prost implementat de cei de la guvernare ca zic ca au detonat o grenada si acum ne pun sa adunam toate schijele sa refacem grenada.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Cred ca ati vazut si dvs legea, doua randuri si cam atat pentru stabilirea bazei de calcul pentru medicale in cazul in care omul a fost in somaj tehnic. A intrebat si o colega de a mea la casa de sanatate, raspunsul a fost, daca asa spune legea asa e. Avantajul celui care nu realizeaza salariul minim, va avea o indemnizatie mai mare.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •