Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit eroare sold cont 426

    Am si eu urmatoarea situatie si nu stiu cum sa o rezolv ca sa fie corecta in wimentor:
    Am niste salarii platite cu intarziere si anume in 426 toate bune si frumoase insa acum incepe aventura si nu imi dau seama care e cea mai corecta abordare.
    1. intru in mentor/date/salarii/plata salarii neridicate si imi apar doua linii
    a. lichidate aprilie 2019 suma de 4239 lei
    b. lichidare mai 2019 suma de 3333 lei
    2. In luna mai 2019 soldul este corect, compus din valoarea celor doua linii de mai sus adica 7572 lei
    3. In luna iunie 2019 vine utilizatorul si imi face urmatoarea inregistrare contabila direct in banca alege angajatul care are cele doua sume de mai sus si pune contul 426 si plateste 4000 lei.
    4. Soldul fisei lui 426 este acum 3572 lei
    5. Insa in plati salarii neridicare imi raman cele doua linii de la punctul 1. si un sold de 7572

    Cum pot regla acuma acesta problema ma refer sa le reglez in ianuarie 2020 cand situatia e si mai ciudata ca am soldul lui 426 ca si cum ar fi de incasat cu o valoarea de 3278 lei ca se tot perpetueaza erorile si incerc acuma sa le rezolv.
    Adica acum am in fisa de cont in loc de 0 lei am valoarea de 3278 cu plus in adica am drepturi in avans ridicate de doua ori,stiu nu e corect insa acum am gasit.
    Ma gandeam sa fac asa: sa trec sa inchid in ianuarie toate sumele ce apar in plata salarii neridicate, iar ce apare in fisa cu +3278 sa ii rezolv prin trezorerie justificare decont, ca sa ii rezolv si fisa de angajat pentru contul 426 iar in contabilitate sa ii fac nota contabila de stornare din 426 si sa fie pe zero si in fisa si in 426 din balanta.

    Cum pot evita sa mai apara asemenea situatii in viitor?
    Multumesc anticipat pentru ajutor

    PS: stiu ca vin cu multe cudatenii insa se pare ca eu trag lozul necastigator de fiecare data si trebuie sa rezolv cea ce strica alti.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Cred ca de la pct 3 se rupe sirul in salarizarea dvs. Eu vad logica inregistrarea prin plata salarii neridicate, aleg banca din care se face plata, astfel am si inregistrarea contabila pentru banca si se stinge si soldul pe 426. Nu cred ca dupa o astfel de inregistare ati mai avea problema sa va aduca 2 linii in salarii neridicate.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    - faceti o casa fictiva, cu un cont de tranzit 5125 sau 473;
    - platiti prin ea toate resturile de care vreti sa scapati; facand asa, scapati de acele resturi de Neridic(ate), dar se altereaza soldul persoanelor pe cont (+ casa);
    - direct in casa faceti incasari de la angajat, cate una de fiecare angajat implicat, direct pe contul respectiv (426), cu valoare ca fiind suma tuturor resturilor stinse anterior, pentru a repune soldul corect si aduce casa la 0;
    - practic, nu alterma nimic la nivel de sold angajat / casa, dar stingem restul din modulul Salarii.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •