Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2020
    Posturi
    2

    Implicit Salariat Republica Moldova - facilitate constructii

    Buna ziua, am o situatie cu un angajat din Republica Moldova care are CNP si permis de sedere in Romania si pe care l-am inregistrat ca Apatrid cu drept de sedere in Europa. Societatea este in domeniul constructiilor si beneficiaza de facilitate.
    Astfel, la declaratia 112 imi dau erorile urmatoare:

    "eroare regula: V62.1: daca A_1 in (2, 15, 22) atunci A_13 (1500) = 0
    A: validari globale
    Creanta 07. Contributia de sanatate datorata de asigurati difera de suma calculata
    atentionare regula: A21.7: (pt. codOblig=432) suma introdusa (....) = suma calculata conform regulii (......)
    E: validari globale
    Total venit realizat coditii normale de munca - mod calcul eronat
    eroare regula: A29: C1_11 (.....) = Suma(asiguratA.A_13) + Suma(asiguratB.B2_5)+ Suma(asiguratB.B1_16) (......) in conditiile regulii"

    Am incercat sa-l inregistrez ca si cetatean roman dar am primit atentionare cum ca CNP-ul nu este in baza de date MFP. Nici cu programul nu ma descurc f bine, lucrez doar de cateva luni.

    Ce as putea sa fac?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    In mod normal un cetatean strain care are contract de munca in romanica trebuie sa obtina cnp romanesc special pentru chestia asta. Daca vreti sa il inregistrati ca cetatean strain atunci selectia trebuie sa fie ca in imagineScreenshot_5.png

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2020
    Posturi
    2

    Implicit

    Am incercat dar primesc aceeasi atentionare, CNP-ul nu este in baza de date MFP. Pe cartea de identitate scrie resedinta C.R.D.S, adica cetatean roman cu domiciliul in strainatate. S-ar putea ca anaf-ul sa nu fi introdus persoana in baza lor de date, am sa merg sa intreb.
    Multumesc pentru ajutor!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •