Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Spor cadru didactic

    Am si eu o intrebare, cum as putea prinde in wimentor acesta situatie:
    Conform legii invatamantului cadrul didactic (educatori, invatatori, profesori) au o norma de munca impartita mai ciudat adica ei au 8 ore pe contract insa au Norma didactica si ore de pregatire pentru norma didactica. Educatorii au o norma didactica, invatatori au alta norma si profesori la fel, deci numarul de ore de spor e diferit pe fiecare tip de functie in parte.
    Sunt obligat ca daca in perioada de ore de pregatire munceste trebuie sa ii dau un spor, cum fac sa imi dea acest spor automat in wimentor.

    Sa explic mai practic cu o norma didactica de 100 ore pe luna deci 5 ore pe zi:
    Norma de munca a contractului pe zi 8 ore
    Norma didactica pe zi 5 ore
    Norma de pergatire pe zi 3 ore
    Daca el e la clasa cu copii 5 ore nu am nici o problema, insa daca el este la clasa 6 ore cu copii pentru 1 ora trebuie sa ii dau spor, la fel si daca e 7 sau 8 ore la clasa eu tr sa ii dau spor pentru 2 respectiv 3 ore de norma didactica.
    Am undeva prevazut in wimentor acesta situatie ca din cele 8 ore eu sa ii dau spor doar pentru o parte din aceste ore? Sau macar sa pot sa ii dau lunar un nr de x ore pe care el sa adauge acest spor?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Se pot face setari astfel incat sa calculeze programul automat valoarea sporului, dar ce nu pot eu face este sa il setez astfel incat sa calculeze nr de ore suplimentare pentru care se acorda acest spor. Nu am cum sa fac impartirea asta intre 5 normale si 3 suplimentare automat, fara sa stric norma care se duce in 112. Ce puteti dvs face, setati constantele din print screen uri, marimea sporului o treceti dvs dupa cerinta clientului dvs. Screenshot_1.jpgScreenshot_2.png. Dupa partea asta intervine partea manuala, in pontaje trebuie sa stabiliti dvs cate ore suplimentare spl1 are fiecare. Screenshot_3.png De aici programul va calcula automat conform constantei cu marime spor ore spl1 si nr de ore trecut de dvs.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •