Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 13
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit Diferenta impozit intre D112 si statul de plata

    Impozitul declarat in D112 apare mai mare decat cel din Mentor la unele firme (nu de constructii). De exemplu la o firma cu 500 de angajati diferenta e de 200 de lei. Nu sunt erori sau atentionari. La alta firma s-a observat ca diferenta provine de la angajatii care au fost in somaj tehnic de urgenta si au primit diferenta de 25% de la angajator. Am activat constanta pentru deduceri - s-a modificat impozitul in Mentor, insa diferenta tot apare.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Am explicat in newsletterul trimis la versiune motivul pentru care apar diferente
    diferente.jpg

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit

    Am revenit cu diferentele. La o firma in luna iunie o parte din angajati au fost in somaj tehnic de urgenta prima jumatate de luna (8 zile) iar in a doua jumatate au lucrat. Doar procentul pentru cam. de munca apare corect in D112. In rest apar in plus diferente de 2800 lei la impozit, 11000 la CAS si 4400 la CASS fata de statul de plata. In D112 salariul realizat apare mai mic la cei cu somaj tehnic + zile lucrate decat in mentor. In lunile anterioare nu au aparut diferente.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Atunci, daca nu aveti in mai somaj tehnic, pe luna iunie ar trebui sa urmariti in declaratie doar salariile realizate din zilele muncite. Somajul tehnic se va duce in luna urmatoare, adica iulie.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit

    In lunile martie si aprilie au fost diferente care s-au reglat cu rectificative. In luna mai toata lumea a fost in somaj tehnic si nu au fost diferente. In iunie apar diferentele acestea mari in D112 de plata. Se vor regla si aceste diferente cu rectificative?

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit

    Am observat ca in iunie apar si contributiile raportate in luna mai (Anexa A 1.2 sectiunea E2 - Alte venituri din salarii)

    iunie-2020.jpg
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Ultima oara editat decontab; 21 July 2020 la 13:26

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    In momentul de fata avem versiuni stabile. Nu stiu daca e cazul sa asteptati alte versiuni pentru alte rectificative. Oricat as vrea sa va ajut, nu o pot face doar cu cateva print screen-uri. Luati legatura cu distribuitorul dvs, sa aiba acces la baza de date.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Si cum am mai spus, somajul tehnic se declara decalat, ganditi intotdeauna la raportare ca e luna x+1. E normal sa va apara somajul tehnic din mai in luna iunie. E cerinta anaf.

  9. #9
    Data inscrierii
    October 2013
    Posturi
    5

    Implicit

    Buna ziua. Aceeasi problema o am la declaratia 112. In luna iunie nu mai am angajati in somaj tehnic, am avut in luna mai si aprilie; in declaratia 112 din iunie sumele calculate sunt mai mari fata de cele din statul de plata. Am inteles ideea ca somajul tehnic se declara cu o luna in urma, dar totusi daca era asa inseamna ca in luna aprilie nu trebuia sa am sume declarate si eu am. Oricum sumele declarate prin 112 in iunie nu corespund cu sumele calculate de mentor (din fisele 444, 4315 si 4316).
    Nu imi dau seama ce trebuie sa fac sa calculeze sumele bine.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Voi scrie din nou ce am mai explicat si in alte dati. Declaratiile initiale, facute cu versiuni anterioare nu faceau decalarea. Am venit dupa o perioada de munca pana noaptea tarziu cu noi versiuni care au facut ce au cerut cei de la anaf in ordinul lor, decalarea. Si am mentionat in toate documentele care insoteau versiunea ca trebuie facute rectificative pentru toate lunile in care a fost somaj tehnic. Pentru ca astfel in aprilie ar trebui sa nu aveti nimic in declaratie daca a fost doar somaj tehnic, apoi veti vedea somajul in luna urmatoare si tot asa pana se termina lunile cu somaj tehnic. Sumele din declaratie nu vor corespunde cu conturile pentru ca in mentor contabilitatea nu a fost schimbata, sumele sunt in lunile in care se intampla somajul. Veti analiza doar lista contributii sinteza unde aveti coloane nou introduse cu somaj precedent si curent (neafisate, trebuie sa le aduceti dvs in afisate). Scadeti, adunati, comparati.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •