Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Eroare reclaculare salarii iulie 2017

    Am si eu o firma de constructii,la care trebuie sa fac rectificativa pentru iulie si august la 112 (cu "multumiri" guvernului pt munca sumplimenta) am constantele setatete corect si cand apas pe primul din cele 2 butoane necesare imi zice:
    "Aplication Error Exception EAccesViolation in module mentor.exe at 00C198FC. Acces violation at adres 010198FC in module 'mentor.exe'. Read of addresss 000002E4."

    Gresesc eu undeva? Sau inca nu e functional aceasta rectificativa, ca ma pregatesc sa depun si bilanturile si sa inchei si anul fiscal si as vrea sa fac cat mai aproape de primele zile din iulie, ca sa nu ma aglomerez prea mult.

    Multumesc anticipat pt ajutor.

    ps: am instalata ultima versiune de mentor si de declaratii.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    ok, am prins problema, rezolva programatorul

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    am pus pe ftp2, clienti, mentor 887.12 pentru problema dvs

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc pentru ajutor. Am instalat versiunea si functioneaza pot face rectificativa insa imi pune impozit de 1 leu la toti cei 4 salariati care sunt proveniti din 30.06 ca sa zic asa si au toata luna, in schimb la un angajat din cursul lunii 26.07 nu am impozitul de un leu. Mai e o setare ceva pe care trebuie sa o fac ca teoretic trebuia sa fie fara impozit la toti.

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Ce pot face ca sa fie corect si statul si declaratia pt ca in momentul de fata am de plata 4 lei ca am 4 salariati, daca aveam 40 plateam 40 lei daca aveam 400 plateam 400 si daca aveam 4000 plateam 4000?
    diferenta impozit.jpg

    ps: fac declaratia si imi da eroare la un angajat, exact acel angajat care nu are impozit si care e angajat pe 26.07. eroare este:
    E: asigurat (3) [idAsig = 3] sectiune asiguratE1 (1)
    eroare atribut: E1_5: valoarea '-1050' nu se incadreaza in intervalul cerut
    E: asigurat (3) [idAsig = 3] sectiune asiguratE3 (1)
    eroare atribut: E3_13: valoarea '-1050' nu se incadreaza in intervalul cerut
    este vorba de deducerea acordata.
    Ultima oara editat dealexadi; 30 June 2020 la 18:53 Motiv: adaugat ps

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Asta cu minus se rezolva stergand alte deduceri din declaratie direct.
    Pentru iulie 2019 avem ramura separata in cod pentru calcul salarii, probabil ca diferentele de 1 leu pe care le-am rezolvat constant apar si acolo. Voi incerca sa reproduc situatia prezentata, nu stiu cat de eficienti vom fi pentru ca s-a inceput rescrierea completa a codului pentru salarii si atentia e focusata pe asta.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Mai am o situatie tot la constructii,din 10 salariati unul e fara impozit ceilalti 9 au cate 1 leu impozit de plata, cum o fi matematica ca nu o inteleg se pare ca x-x da y in loc de zero, e greu oare ca sa existe o rutina de verificare prin care sa se verifice daca impozitul e corect?
    Am 9 salariati toti cu 1 leu impozit si au 3000 lei salariu toti au 23 zile lucrate uni au concediu de odihna insa toti au venitul realizat 3000 lei impozit 1 leu, ceva e eronat in procedura de calcul la impozite, ca la salariatul care are 3500 lei impozitul e zero cum este si corect. Deci eroarea este de corectat de catre programare, ca nu are cum daca impozitul calculat este 217 lei si este integral scutit sa fie impozit scutit 216 lei atunci deductibilitatea nu mai e 100% ci 99.539%, oare pot depune si eu rectificativele corecte pana depunem si bilanturile? Ca vad ca iar am ajuns in situatia ca sa nu am o versiune corecta de declaratii si nu vorbim de putin dimp de cand trebuiau scoase aceste rectificative.

    Am tot spuns de mult aceasta problema Programarea e rupta de realitatea in care lucram se pare ca are lumea ei si atat. Aceleasi probleme le avem la orice modificare de cand stiu eu mentorul apar tot timpul tarziu actualizarile, si daca sunt contrazis e deajuns sa cautam din noimebrie 2016 tot ce insemana 394, 300,112 si orice om va spune ca am dreptate si ca se pare ca e o problema de organizare caci mereu sunt probleme si mereu sunt intarzieri. Inteleg ca nu e usor insa eu tr sa inchid bilanturile si sa le dau la clienti cum sa fac asta in conditiile in care NU am o versiune de salarizare CORECTA?

    ps: scris dupa ce am postat mesajul si am vazut raspunsul de mai sus postat in timp ce scriam eu: Sper ca rescrierea softului sa ne aduca actualizari mai din timp si nu pe ultima suta de metri. Daca e nevoie de baza de date, fac o salvare si o trimit daca e nevoie imi spuneti si cu mare drag.
    Ultima oara editat dealexadi; 01 July 2020 la 11:53 Motiv: adaugat ps

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •