Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit Diferenta salar unui fost angajat

    Buna ziua!

    Trebuie sa platesc unui fost angajat o diferenta de salar. Cum ar trebui sa rezolv aceasta problema? Nu ma pot duce in ultima luna lucrata, am balantele inchise, bilant depus.
    O solutie ar fi sa inregistrez diferentele de salar si contributii prin Note contabile acum in luna mai si rectificativa la 112 la ultima luna lucrata, dar nu stiu cum as putea modifica declaratia de atunci, nu pot intra "manual" pe ea.
    Exista o alta solutie?

    Multumesc,
    Andrea

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Eu as incerca sa inregistrez sumele pe un contract nou, Venituri asimilate (nu este salariat). o zi de invoit, sumele date prin salarii realizate exceptii sau prin alte drepturi.

  3. #3
    Data inscrierii
    August 2017
    Posturi
    119

    Implicit "Venituri asimilate"

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Eu as incerca sa inregistrez sumele pe un contract nou, Venituri asimilate (nu este salariat). o zi de invoit, sumele date prin salarii realizate exceptii sau prin alte drepturi.
    Eu cred ca e vorba de cheltuieli, nici intr-un caz de venituri! Problema e ca, asa ceva nu exista prevazut in Salarii Winmentor
    In mod normal ar trebui revenit la luna/luniile cu pricina, si refacute toate calculele salariale, iar nota contabila de diferenta, pusa in luna curenta, la instiintarea hotararii judecatoresti.
    Inclusiv declaratia D112 a perioadei/perioadelor ar trebui ajustata/ajustate, deci depuse D112 pentru fiecare luna in care se modifica datele,
    Accesorile se calculeaza de la data cand trebuia platita contributia, insa in contabilitate se inregistreaza in luna primirii hotararii judecatoresti.
    Dar repet Winmentor nu prevede asa ceva.

  4. #4
    Data inscrierii
    August 2017
    Posturi
    119

    Implicit

    Ca mod de rezolvare, cel mai probabil, este sa creati o clona a firmei pe care sa efectuati modificarile, si sa refaceti declaratiile
    Iar pe real sa efectuati doar inregistrarile contabile de diferente
    Cu stima.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •