Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit Eroare concediu carantina cod 07

    Un angajat a stat acasa 2 saptamani fiind suspect de covid-19. CM de la medicul de familie contine doar codul diagnostic 994 fara codul de boli infecto-contagioase gr. A. Pentru luna martie depunerea D112 s-a facut fara probleme. Acum la acelasi angajat apare eroarea:

    E: asigurat (111) [idAsig = 111] sectiune asiguratD (1)
    eroare regula: S101.1: daca D_9 = '05' sau '07' atunci D_12 ('lipsa') trebuie sa aiba o valoare din nomenclatorul de boli infecto-contagioase

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Daca e covid codul e 37, nu stiu daca se va valida cu acest cod pentru ca duk parea neactualizat pentru aceasta valoare vineri.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit

    Nu a avut covid, a stat in izolare pentru ca a avut contact cu o persoana infectata. Eroarea persista si cu ultima versiune.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Eroarea spune ca nu ati trecut deloc cod de infectioase. verificati pe certificat si completati in mentor in casuta cu certificatul medical

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit

    Asa este, nu am trecut pentru ca pe certificat nu este completat codul de infectioase. As putea sa-l completez in mentor insa banuiesc probleme la decontare de la CAS.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Din ce am vazut eu pana acum, carantina pe motiv de covid nu are cod pe majoritatea certificatelor pentru ca medicii nu au stiut ce sa treaca. Dar validarile nu tin cont de faptul ca este trecut sau nu cod pe certificat, ele vor cod si punct. Nu o sa va lase sa validati fara o valoare. Verificati anexa 8 cu validari de la anaf, poate va ajuta.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit

    Am completat codul. Multumesc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •