Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 11
  1. #1
    Data inscrierii
    March 2011
    Posturi
    32

    Implicit Eroare Refacere stocuri solduri

    Buna seara!

    Am instalat versiunea curenta 885.02(cu luna aprilie inchisa, luna mai fiind luna curenta), iar in momentul deschiderii lunii aprilie am constatat toate conturile claselor 6 si 7 au sold. Am verificat in planul de conturi sa se închidă prin 121(erau ok), am rulat tot ceea ce inseamna Service.

    Refacerea de solduri conturi NU se realizeaza aparand urmatorul mesaj:Ëxception EDatabaseError in module MENTOR.EXE at 0032F4FF. List index out of bounds(11).
    Multumesc!
    Ultima oara editat degeany; 24 May 2020 la 01:55

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Posturi
    7

  3. #3
    Data inscrierii
    March 2011
    Posturi
    32

    Implicit

    Multumesc frumos

  4. #4
    Data inscrierii
    August 2018
    Posturi
    29

    Implicit

    Buna ziua,
    Dupa actualizarea la ultima versiune (885.04) in Rapoartele de Stocuri la moment sau in Situatia sintetica stocuri apar cantitati negative care trebuiau compensate cu cele pozitive avand acelasi pret de intrare. Ex. in figura atasata Raport cu stocuri negative.jpg

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Eu intreb sa fie compensate de catre cine? Daca e retur e prins corect? ca si eu am situatii cand am asa si asta imi spune ca utilizatori au gresit ceva au modificat nirurile dupa ce au facut livrarile si raman stocurile negative, tr refacute livrarile din nirurile modificate. Vedeti nu cumva sunteti in aceeasi situatie?

  6. #6
    Data inscrierii
    August 2018
    Posturi
    29

    Implicit

    Ceva nu este calculat bine pentru ca in tabela stoc.db se genereaza stocuri negative: vezi in poza atasata: Raport cu stocuri negative-.jpg

    Apoi la preluarea automata din stoc: Preluare automata din stoc.jpg stocul se scade din pozitia negativa (indiferent ce as face chiar si la preluare manuala).

    Posibil ca neconcordantele sa provina de la rotunjirea zecimalelor din pret (!)
    Multumesc.
    Ultima oara editat demivalgroup; 29 May 2020 la 15:03

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Este cazul pe care l-am spus mai sus, singure nu apar nu vad cum:
    1. a-ti inchis luna a 4 si a-ti deschis si a 5 pe urma a-ti redeschis luna a 4 si a-ti vandut in a 4 si a 5 si cand s-a inchis luna a 4 in luna a 5 au aparut stocuri negative, e corect. rezolvare in luna a 5: service/intretinere/documente ce contin livrari din stocuri negative., Aici intri si modiifici punctual consumul la acel produs negativ si cand in acesta lista nu or sa mai existe produse atunci si in liste din nir vor fi zero la negative
    2. ati vandut un produs dupa care nirul a fost modificat si a aparut o f mica diferenta de pret de sa zicem 0.0001 bani deci stocuri negative: rezolvarea ca la punctul 1.
    Daca exista in liste stocuri la moment/stocuri negative, si vin din luna curenta se regasesc si in cele spuse de mine la pozitia 1 ca rezolvare, daca nu insemana ca sunt in lunile trecute in 99% din cazuri.

    PS: Vedeti ca acele preturi nu sunt chiar egale cel cu negativ e cu 0.0001 mai mare, deci e cazul 2 modificare de nir care a generat preturi mai mici, si e corect ca daca s-a modificat nirul sa se modifice si iesirile. prin lista din service gasiti aceea rezolvare.
    este si posibilitate automata insa modifica toate consumurile din luna, eu nu am folosit-o in 10 ani de mentor decat o data sau maxim de 2 ori insa stiam sigur ca nu am ce sa imi afecteze. http://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/D...20negative.pdf
    Ultima oara editat dealexadi; 29 May 2020 la 15:13 Motiv: adaugat ps

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    M-am ciocnit si eu de asta; din pacate, este urata treaba, iar din Mentor nu se poate rezolva, din cate stiu (cel putin deocamdata). Problema este asa: mai demult (2018-2019), la scrierea in baza de date, desi Mentorul trimite cu max. 10 zecimale, motorul de baza de date a scris cu mai multe; astfel, desi uneori apar 100% identice (inregistrarile), ele de fapt nu sunt, diferenta fiind vazuta doar de baza de date, nu si de Mentor.

    Rezolvare (manuala, necesita cunostinte SQL, salvare inainte neaparat):
    1. trebuie mers neaparat in prima luna care stiti sigur ca nu se va mai deschide (de ex. decembrie 2019) sau in luna de initializare; in caz contrar, procedura de Refacere stocuri va aduce din luna anterioara stocuri vechi, cu preturile "gresite";
    2. in aceasta luna (inchis in Mentor, evident), rulati un SQL pe Stoc.db pentru a vedea daca aveti deja "dubluri" de inregistrari, unele cu plus, altele cu minus; pentru keia primara puteti folosi Art;DataIn;CodDoc (sau mai multe, dupa caz, dar fara pret); daca apar dubluri (ele se identifica ca avand DataAchiz=0), trebuiesc:
    - fie corectate manual, daca sunt putine: cantitatea de la minus, randul cu DataAchiz=0 se scade de la cea cu plus (adica daca am +7 si -3, pun 4 la cea cu 7), apoi sterg randul cu DataAchiz=0;
    - daca sunt multe, trebuieste reconstruit Stoc.db intr-un alt tavel temporar, geupand dupa keile primare, iar intre ele se introduce si pretul, dar nu direct, ci cu Round(pret,10), iar cantitatea va si suma; apoi se sterge toate inregistrarile din Stoc.db-ul original si se insereaza cele din temporar.
    3. daca nu s-a reconstruit din temporar, se actualizeaza pret cu Round(Pret,10); in caz ca se ruleaza acest update fara a rezolva dublurile, veti primi mesaj de eroare ca s-ar dubla keia primara a tabelei, lucru interzis;
    4. ca sa ajungeti la zi, fie deschideti pana la luna urmatoare a celi prelucrate si apoi veniti catre prezent cu refacere stocuri solduri, fie repetati aceeasi pasi pana ajungeti la ultima luna inchisa.

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Cazul de mai sus cand sunt asa din 2018 in ultima luna care se poate deschide (exemplu ianuarie 2020 prespupunem ca bilantul e inchis) facem o diminuare de stoc pt produsele cu + si - care va avea valoarea 0 si asa s-a rezolvat chiar daca se face redeschiderea de baza de date, chiar daca se face refacere de stocuri, nu mai trebuie lucrat in baza de date.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Nu merge; Mentorul vede ca face livrarea din linia a 2-a, sa zicem, dar baza de date o actualizeaza tot timpul pe prima. Salvezi, si daca te intorci pe document, vezi ca livrarea tot din linia "gresita" este.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •