Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9

Thread: Machete facturi

  1. #1
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    29

    Implicit Machete facturi

    Ziua buna,
    Intrebare : Machetele de documente (facturi/ facturi la avize) sunt comunte pentru toate firmele care sunt tinute in mentor? Daca sterg macheta de "factura fiscala" de pe firma A, dispare si de pe B?
    Idee ar fi ca am mai multe modele de facturi si se cam incurca la facturare cand trebuie sa aleaga intre ele pe diferite firme. Se poate rezolva cumva ca fiecare firma sa aiba machetele ei separat?

    Multumesc,
    O zi buna

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Da si Da.

    Exista o solutie, dar nu stiu daca merita: useri separati cu configurari separate/preferentiale de liste: fiecarui user i se poate aloca un set diferit de liste (pot fi si mai multi useri la acelasi set) din Liste, Unelte, Manager liste, (jos) Configurari preferentiale; dupa ce se da acolo un nume, daca setul de liste respectiv nu exista, se va face copie dupa toate listele din Mentor, urmand ca, incepand cu urmatoarea logare, userul respectiv sa vada acele liste, evident, cu toate drepturile de adaugare, editare, stergere.

    Nu cred ca merita solutia asta cu useri separati pentru fiecare firma deoarece, pentru o/niste lista/e la o anumita categorie (listare facturi), se vor separa si restul de vreo 100 (nu am numarat) de alte categorii de liste (am zis ca se separa toate listele).

  3. #3
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Eu am mai incercat sa rezolv acest neajuns cu urmatoarea configurare in parteneri la Alte informatii exista : versiune lista pentru listare factura si aleg aici tipul de lista care ma intereseaza.

    Neajunsurile pentru care am renuntat la a le mai folosi:
    1. ai mai multe configurari la macheta de facturi pentru aceeasi firma: a4, a5, cu chit poti alege unul singur valabil la clientul respectiv (cand apesi imprimanta e direct legata macheta selectata si nu se poate modifica) poti lista daca vrei factura cu alt formular dar nu direct din factura ci din listare factura si trimitere pe email
    2. am avut o versiune sau doua de program unde ramanea agatata eronat macheta , de exemplu facturam la firma x si daca schimbam firma imi ramanea macheta de la factura x in firma y, mai ales in listatri facturi si trimitere pe email, asta cred ca e rezolvata de mult timp (am renuntat la a mai le folosi de ceva timp) aici iti pot confirma direct de la mentor sau cineva care foloseste daca e sau nu rezolvata ca eu unul nu stiu. insa are o rezolvare usoara in listare factura si trimitere pe email, setezi lista si pe urma e ok o tine minte pe cea corecta.
    3. e necesar sa vezi cum faci configurarile ca la noi clienti adaugati sa iti aduca automat acesta informatie in configurare.
    4. o sa fie ceva de munca sa configurezi toti clienti existenti insa cred ca te-ar ajuta.

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2011
    Posturi
    38

    Implicit

    Buna ziua,


    exista vreo varianta de a transmite facturile emise direct pe e-mail? exista documentatie legata de setări/procedura de urmat?

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Aveti incluse in helpul din program cateva date despre transmiterea prin email Screenshot_185.jpg

  6. #6
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Citat Original a fost postat de DragosE_WT Vezi Post
    Da si Da.

    ...Manager liste, (jos) Configurari preferentiale; ....
    pot eu ca utilizatorul Master sa ii setez unui utilizator listele sau e necesar sa fiu in mentor cu acel utilizator si sa fac asta?

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    directorul de liste preferentiale se trece pe fiecare user in parte, deci trebuie sa fiti intrat pe userul respectiv ca sa lucrati pe partea asta

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    N-am incercat, dar cred ca daca treci si tu (din Liste>Unelte>Manager liste) direct pe setul pe care il foloseste acel utilizator, veti accesa acelasi set, si atunci se poate modifica.

  9. #9
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc mult pentru raspunsuri, ambele sunt corecte.

    Eram cam 99.9% sigur ca este exact cum spune Irina si pt a ii seta unui utilizator un set de liste personalizat tr sa ma loghez cu utilizatorul respectiv, (cum nu am facut asta la inceput pt toti utilizatori, au scapat putini, mai greu acuma ca fiecare utilizator are parola lui si asta ar presupune ca el sa fie de fata si deci sa isi poata scoate listele personalizate cand vrea inimioara lui si sa le foloseasca pe cele generale si din neatentie iara sa mi le strice, dar o rezolv eu cand ii voi gasi pe fiecare in parte ca e deconectat nu delogat si atunci pot sa lucrez fara probleme , asta e neatentia si a mea si a lor se plateste)

    Dragos ai dreptate daca eu imi setez listele lui pot sa ii vad toate rapoartele si sa le modific sau personalizez fara nici o problema, am facut eu de mai multe ori pana acuma cu o parte din utilizatori la care am fost mai atent si le-am pus liste personalizate .

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •