Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 16
  1. #1
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    39

    Implicit d 112 SOMAJ TEHNIC

    Buna ziua !
    Stie cineva daca se poate genera declaratia 112 , pentru cei cu somaj tehnic.Si cum se declara periada de somaj tehnic in d112?
    Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Offf, zau ca ii inteleg pe colegii de la Mentor, ca nici ei nu stiu ce si cum sa faca cu toate aceste modificari legislative, dar si noi trebuie sa depunem declaratiile :-(((

    Am incercat sa generez o declaratie 112 pentru o firma cu somaj tehnic. Se genereaza ca la orice alta firma, cu toate contributiile, inclusiv pentru partea de somaj tehnic. Iar eu din legislatie inteleg ca nu este corect asa, contributiile pentru partea de somaj tehnic din luna martie le vom declara in 112 aferent lunii in care primim banii (adica aprilie).

    Sincer nu cred ca vor scoate o noua declaratie pana pe luni, nu stiu ce sume de plata sa transmit mai departe clientilor, offf :-(((

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2020
    Posturi
    3

    Implicit

    Buna tuturor, am inceract si eu sa generez D112 pentru o societate cu angajati in somaj tehnic si la baza calcul somaj tehnic imi apare 0.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu am avut problema la baza de calcul pentru indemnizatia de somaj. Sunteti sigura ca ati configurat=o conform documentatiei pusa la dispozitie pe site sau ftp? Indemnizatia de somaj de urgenta are trecut la baza de calcul salar tarifar, deci aia va fi baza dvs de calcul la rezolvare. Va dau si link ul cu documentatia ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Doc..._SALARII/2020/

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    39

    Implicit

    Se mai scoate o alta veriune privind calculul somajului tehnic?
    Mentorul calculeaza la tot venitul contributiile, din cate stiu ar trebui raportata numai perioada lucrata, si in luna aprilei zilele de somaj tehnic din martie.

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2020
    Posturi
    3

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Nu am avut problema la baza de calcul pentru indemnizatia de somaj. Sunteti sigura ca ati configurat=o conform documentatiei pusa la dispozitie pe site sau ftp? Indemnizatia de somaj de urgenta are trecut la baza de calcul salar tarifar, deci aia va fi baza dvs de calcul la rezolvare. Va dau si link ul cu documentatia ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Doc..._SALARII/2020/
    Mulumesc mult pentru documentatie.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Pe luna aprilie cand incerc sa scot 112 cu somaj tehnic primesc la toti salariatii urmatoarea atentionare, pot scapa de ea cumva? Multumesc anticipat pt ajutor.

    A: asigurat (1) [idAsig = 1] sectiune asiguratA (1)
    atentionare regula: S21.5: Daca eSalariat si A_13>0, atunci A_8>0

  8. #8
    Data inscrierii
    March 2014
    Posturi
    30

    Implicit

    La fel patesc si eu.

  9. #9
    Data inscrierii
    March 2014
    Posturi
    30

    Implicit

    alexadi, ai gasit vreo solutie la atentionarea asta?

  10. #10
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Pana acuma nici o varianta, insa pot depune fara nici o problema cu atentionarea, nu e nici ultima si nici prima declaratie care e atentionata. Mai ales ca eroarea se refera la faptul ca am venituri mai mare ca zero (A_13) trebuie ca A_8 adica zile lucrate sa fie mai mare ca zero, deci fiind somaj tehnic eu zic ca e ok.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •