Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3

Thread: blocare mentor

  1. #1
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit blocare mentor

    Ca urmare a unor Dorei, si a faptului ca am utilizator mai uituc si in loc de logoff cu iesirea din mentor el da disconect la conexiunea de TS fac o verificare la baza de date, daca rulez reindexare fisiere din avarie merge fara probleme, dau testare coerenta date si daca dau si reindexarea care o cere la inceputul proceduri se blocheaza si anume:
    reindexarea si am viteza maxima bifata pe Da la 22% in luna 2019_04 se blocheaza sta 5 minute si daca apas pe Nu se imi apare not respondig de la windos si nu mai pot iesi decat fortat din mentor,
    daca bifa pe viteza maxima Nu merge fara nici o problema si imi ajunge la finalul reindexari si termina procedura de coerenta, e un comportament ciudat, cum pot scapa de el?
    Nu am nici o eroare la coerenta, si nici la reindexare in afara de faptul ca nu merge cu viteza maxima pe DA ramanand blocat in luna 2019_04 pe 22% am rulat de 2 ori si aceeasi problema

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Windowsul (mai) face asa cand interactioneaza cu ferestre care solicita update vizual foarte rapid (repetitiv); in WinMentor este cazul la diverse liste sau proceduri care iti afiseaza acea bara orizontala pe mijlocul ecranului, sau procedura mai veche de salvare/restaurare (fara Alt-Q), care iti arata fiecare tabel care este parcurs etc. Ei bine, Windows considera ca face "spam vizual" si ii taie macaroana la nivel de refresh.

    Daca stiti ca aveti un sistem rapid (procesor + SSD), probabil ca aceasta este cauza. El continua sa ruleze in fundal treaba pe care o facea, numai ca interactiunea cu el este blocata de catre Windows, mesajul afisat fiind de "Not responding" (evident, mesaj tot al Windowsului); puteti verifica usor daca mai functioneaza sau nu, in Task manager, daca consuma procesor, atunci el continua sa mearga si il puteti lasa in pace.

    Evident, pot fi si cazuri cand se blocheaza sau intra intr-o bucla foarte lunga; aici inspiratia va ajuta (daca stiti ca procedura respectiva, de curand, dura mult mai putin etc.)

  3. #3
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns. Procesorul e el mai batran insa destul de ok, un xeon e5410 plus un ssd de la intel, care e de un an in teste (ramasesem fara spatiu pe partitie) si care nu e cu mult mai bun ca un miroring de 2 sas 15k, problema era la un fisier DedGen1.db care era corupt, l-am restaurat din arhiva de vineri noaptea, nu stiu ce era insa dadea mereu ca in aceea luna la verificare structuri face o actualizare, cum l-am inlocuit, am refacut indexi cu reindexare si totul a fost ok, acuma trece fluierand peste luna aceea la reindexare, cat si la verificare structuri ori de cate ori o fac nu mai apare ca a actualizat un fisier exact in aceea luna.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •