Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit Eroare preluare online curs BNR

    Buna ziua,

    Incerc sa preiau online cursul BNR si primesc urmatorul mesaj:Eroare la descarcare fisier. NU s-a reusit dscarcarea istoricului pe anul.. Mesajul se repeta pentru toti anii.

    Folosesc versiunea 880.08

    Este prima data cand primesc aceasta eroare, pana acum preluam cursul cam odata pe luna fara probleme.


    Ma puteti ajuta? Multumesc!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 521

    Implicit

    Eu am descarcat fara probleme cursul. SUnteti sigur ca nu aveti probleme cu netul sau cu timpul de accesare a serverului? Eventual sa puneti ultima versiune de pe site si daca tot sunt probleme, luati legatura cu distribuitorul sa arunce o privire.

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Eu lucrez remote. Am incercat sa intru pe site-ul bnr de pe server si vad ca nu merge. Alte site-uri merg.
    VA rog sa-mi spuneti de la ce adresa isi ia mentorul cursurile, ca sa pot verifica/discuta ce cei de la IT care probabil au pus niste restrictii.

    Multumesc!

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 521

    Implicit

    Nu mai stiu sa va spun exact, dar noi preluam de pe site-ul bnr xml-urile puse la dispozitie de ei. Poate merge in exceptii cu nbfxrates.xml

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Am discutat cu IT ul, acum se poate accesa site-ul BNR (nu mergea cu explorer, dar merge cu Chrome)
    Totusi cursurile nu se preiau, imi da aceeasi eroare.
    MI-ar fi de mare ajutor daca ati putea detalia cum isi preia mentorul cursurile, sa se lamureasca cei de la IT daca e de la ei sau nu. Eventual pentru a putea depista cauza.
    Altfel It-ul spune ca e de la mentor, mentorul ca e de la internet sau server...

  6. #6
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    //Am discutat cu IT ul, acum se poate accesa site-ul BNR (nu mergea cu explorer, dar merge cu Chrome)

    Asta imi suna mie a Windows SERVER 2003. Chrome este o aplicatie client ce vine cu un pachet de dll-uri si componente de peste 300MB ca dimensiune, in care au rescris de la 0 comunicarea cu serverele (adica site-urile web).
    WinMENTOR insa, ca aplicatie windows nu dedicata browsing-ului, se foloseste de metodele de comunicare deja existente in librariile sistemului de operare Microsoft Windows.

    Ceea ce s-a schimbat de cativa ani incoace, si de anul acesta si pe BNR, este ca vechiul protocol de comunicare SSL a fost inlocuit pe servere (siteuri) de altul nou, pentru a se proteja de atacurile de securitate.
    Numai ca in stilul specific romanesc, si cei de la BNR au anuntat acest lucru int-un colt al site-ului lor, unde nu se uita nimeni, si din cauza asta s-au izbit si ei de problema dumneavoastra osciland in primele luni cand cu SSL nou activ,
    cand cu el inactiv... probabil o incercare de prelungire a termenului de functionare in modul clasic.

    https://bnr.ro/Cursurile-pietei-valutare-in-format-XML-3424.aspx


    Astfel comunicarea ce pana acum a functionat fara probleme, nu mai functioneaza pe sistemele de operare vechi de peste 15 de ani a caror suport s-a incheiat, Microsoft nemaioferind nici un fel de actualizare de securitate.

    In concluzie in momentul de fata, cursurile nu se mai pot prelua pe XP si 2003 SERVER, sau versiuni mai vechi. Ar trebui sa functioneze fie prin conectare in modul clasic de pe un Windows 10, fie schimbarea versiunii server cu alta la care se ofera suport Microsoft, fie cu implementarea unei masini virtuale cu Windows 10 in cadrul serverului, si actualizarea din interiorul acelei masini virtuale, pentru a evita latenta retelei sau alte solutii ce necesita dezvoltare specifica pentru aceste sisteme de operare ce au devenit din pacate depasite.

    ----------------------------

    Daca insa ma insel si e vorba de alt sistem de operare, atunci e posibil, pentru ca la remote cu windows server exista sanse ca install-ul sa ruleze pe o singura locatie si pe celelalte sa fie copiat doar MENTOR.EXE, si atunci sa aveti versiuni neactualizate de libeay32.dll si ssleay32.dll alaturi de MENTOR.EXE. Acestea sunt cele care fac posibila comunicarea prin SSL, inclusiv pentru conexiunile la site-ul anaf.

    ----------------------------

    Altfel este vorba de Firewall, si nu conteaza adresa specifica, pt ca firewall-ul se aplica la site/domeniu/adresa ip, nu la continutul site-ului. Adica tot www.bnr.ro

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •