Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit Facturi stornare

    Eu facturez paleti returnabili la clienti. La returnarea lor, emit o factura de stornare. Totul e ok pana aici. Ideea este ca daca am facturat la client 10 paleti, el poate sa-mi aduca de 10 ori cate 10 paleti si eu pot sa-i emit factura de stornare, Nu ar trebui sa imi arate Mentorul ca au fost facturati 10 paleti din care s-au stornat x paleti si raman de returnat maxim 10-x paleti?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu putem limita din cauza stornarilor partiale pe care le fac multi clienti de-ai nostri. Aici trebuie si putina atentie din partea utilizatorilor.

  3. #3
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Cred ca stornarile partiale nu au cum sa limiteze, caci cred ca colegul intreba simplu si la obiect, ca daca leg o stornare de o factura sa nu imi dea voie sa fac 11 bucati in conditile in care pe factura initiala sunt 10 bucati, chit ca e o stornare de 10 ori cate o bucata,sau de 2 ori cate 5 bucati, sau o data toate 10 bucati, cred ca se referea la simplu fapt ca daca legi aceea factura de stornare de o factura existenta in mentor sa nu poti lega mai mult de 10 bucati cate a avut factura initiala.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Exact. Totalul stornarilor la un articol sa nu poate depasi cantitatea facturata, indiferent in cate operatiuni este facuta.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Chiar si cu stornarile partiale este aceeasi problema. Facturez 10 paleti, imi returneaza o data 5 paleti, altadata 3 si inca o data 5. Total 13 paleti. Mentorul ma lasa sa fac stornare pe 13 paleti, chiar daca au fost pe factura doar 10.

  6. #6
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Cred ca ar ajuta macar un mesaj de avertizare, vezi ca ai stornat deja toate bucati din factura initiala sigur vrei sa stornezi mai mult decat ai vandut?

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    E dificil de facut asta:
    - trebuie sa adaugi un camp la nivel de factura, articole, ce cantitate a fost stornata deja;
    - trebuie sa adaugi un camp (sau mai multe) la nivel de factura, articole, daca acel articol este storno, din ce luna si ce factura s-a facut stornarea (pentru ca, daca stergi factura de storno, sa stie sa mearga la sursa si sa reactualizeze informatia);
    - trebuie procedura de avarie (cum e refacere stocuri solduri); dar ce faci aici, iei la prelucrat toate lunile anterioare pana ajungi la zi?

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Nu a spus nimeni ca este usor, dar ar trebui sa se poata face. Nu cred ca nu s-a intalnit nimeni cu asa ceva. Conform reglementarilor in vigoare, clientul poate returna marfa. Ce facem, daca nu putem tine evidenta? Ne transformam in achizitori de marfa de la clienti? Daca tot ce este dificil nu am face....

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •