Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 14
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit Registru banca lei

    Am o problema: Eu introduc in Mentor si in banca plati programate. In Mentor le introduc intr-un singur document cumulativa si pun data acestui document, ultima zi din luna. In acel document, introdcu plati cu date diferite in functie de scadenta. Apoi la registru banca in lei, daca introduc periada din 1 pana in ultima zi a lunii, lista este ok. In schimb, daca introduc perioada din 01 pana in 03 in lista, nu-mi apar tranzactiile cu data de 3 din documentul cumulativ. In schimb, daca data documentului cumulativ este aceasi cu data tranzactiei, apare. Ca sa fiu mai explicit: data documentului cumulativ este 30.04, in care am o plata a carui data este 01.04. La registru banca pe toata luna, apare, dar la registru banca pe perioada 04.04-04.04 (de exemplu), nu apare. Eu zic ca ar trebui sa apara in functie de data tranzactiei, nu data de introducere a documentului cumulativ.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Daca dati un registru pe 04.04-04.04 atunci ar trebui sa va apara documentele inregistrate in data de 4. Nu si cele din 1. Sau poate nu am inteles eu bine ce se doreste...

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Eu ziceam ca dau un registru din 01.01 pana in 04.04 si daca tranzactia este din data de 01.04 dar documentul cumulativ unde este introdusa tranzactia este din 30.04, atunci nu mi-o arata. Inregistrarea tranzactiei se face in banca, tranzactii curente, intr-un document cumulativ. Sub data scrie chiar asa.
    Deci, in tranzactii baca curente, in data documentului cumulativ scriu 30. Tranzactia propriu-zisa o inregistrez cu data de 01. La generarea listei de tranzactii banca ii dau generare pentru perioada 01 pana in 05 sa zicem. Imi genereaza lista, dar fara tranzactia din 01. Daca generez aceeasi lista dar pentru perioada din 01 pana in 30, tranzactia curenta este afisata.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Ok, am inteles. Voi studia problema.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Da, considera data ca fiind data documentului cumulativ; este corect pentru conta, dar in Registru ar trebui sa tina cont de data tranzactie (sau o bifa, dupa care data vrei).

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Stiu ca este bine pentru cointabilitate, dar eu intorudc banca in fiecare zi, si dupa ce o introduc generez o lista ca sa ma verific cu totalul. As vrea sa dau sa-mi genereze tranzactiile doar pe ziua respectiva, dar daca dau asa nu imi arata tot.

  7. #7
    Data inscrierii
    October 2011
    Posturi
    38

    Implicit

    Buna ziua,


    a o eroare cand vreau sa modific denumirea simbolului de banca: "Avem mai multe banci BNR in baza de date!"

    Intr-adevar am mai multe banci definite ca BNR si daca incerc sa modific am aceiasi eroare.
    Screenshot 2020-05-07 at 17.26.19.jpg

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Fiecare din ele e definita ca banca nationala? Dati-mi cateva detalii, in ce meniu faceti schimbarea, ca eu nu reusesc sa reproduc

  9. #9
    Data inscrierii
    October 2011
    Posturi
    38

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Fiecare din ele e definita ca banca nationala? Dati-mi cateva detalii, in ce meniu faceti schimbarea, ca eu nu reusesc sa reproduc
    Buna,


    In Nomenclatoare - Banci imi apar ambele cu bifa pe BNR - daca incerc sa modific am mesajul de eroare la salvareScreenshot 2020-05-08 at 12.24.22.jpg

  10. #10
    Data inscrierii
    October 2011
    Posturi
    38

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •