Pagina 3 din 3 PrimulPrimul 123
Sunt afisate rezultatele de la 21 la 28 din 28
  1. #21
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Mi-as dori ca anaful sa publice specificatii pentru 112, cum ar trebui. Se pare ca la telefon dau raspunsuri in functie de dispozitia de moment , din moment ce nu e in scris si vorba zboara, nu se obosesc sa fie f precisi. Noi am primit alte informatii la telefon.

  2. #22
    Data inscrierii
    February 2010
    Posturi
    10

    Implicit

    Buna ziua! Deci cum ar trebui sa procedam cu zilele de somaj tehnic din luna martie. Le punem sau nu acum in D112? Si daca nu, cum le excludem din declaratie? Multumesc!

  3. #23
    Data inscrierii
    May 2020
    Posturi
    4

    Implicit calcul impozit somaj tehnic

    Citat Original a fost postat de andrea Vezi Post
    Buna ziua!

    O observatie.

    Somaj tehnic la o persoana cu salariul minim pe economie - 2.230 lei, incepand cu 23.03.2020. Indemnizatia de somaj tehnic este 533 lei. Dupa retinerea contributiilor (CAS = 133 lei, CASS = 53 lei, impozit 10%*(533-133-53)=35 lei) ar trebui sa ramana sold in 423 suma de 312 lei. Aceasta este suma pe care va trebui sa o virez salariatului dupa primirea indemnizatie de la AJOFM. In aceast moment am urmatoarele note contabile in Mentor:
    438.02 = 423 / 533 lei
    423 = 431.05 / 133 lei
    423 = 431.06 / 53 lei
    423 = 444 / 13 lei
    Sold la 423 = 334 lei.

    Sper sa se rezolve cat mai curand aceste neconcordante.

    Multumesc,
    Andrea
    Buna ziua,

    ma confrunt si eu cu aceeasi problema la calculul impozitului aferent somajului tehnic.
    In Mentor venitul baza de calcul al impozitului este egal cu suma reprezentand indemnizatia de somaj tehnic. Procentul de 10% al impozitului se aplica direct la cei 75% din salarul tarifar reprezentand somaj tehnic.
    Rog o solutie.

    Multumesc.
    Mihaelaeroare impozit.jpgeroare impozit 2.jpg
    Ultima oara editat deMihaela Ienei; 10 May 2020 la 18:26

  4. #24
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Inseamna ca ati gresit ceva la configurarea indemnizatiei. In mod normal contul 423 trebuie sa fie la indemnizatie la cas si cass. De asemenea trebuie sa fie si la caracterizarea contabila personal la asigurari de sanatate. Doar in cazul in care contul specificat nu se regaseste atunci baza de calcul impozit nu este afectata de contributii.

  5. #25
    Data inscrierii
    May 2020
    Posturi
    4

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Inseamna ca ati gresit ceva la configurarea indemnizatiei. In mod normal contul 423 trebuie sa fie la indemnizatie la cas si cass. De asemenea trebuie sa fie si la caracterizarea contabila personal la asigurari de sanatate. Doar in cazul in care contul specificat nu se regaseste atunci baza de calcul impozit nu este afectata de contributii.
    Unde gasesc mai exact aceasta "caracterizare contabila personal la asigurari de sanatate"?
    Multumesc.
    Mihaela

  6. #26
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    va atasez o imagine. caracterizare contabila.jpg

  7. #27
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am si eu o probema ciudata zic eu, am un salariat care are primele 4 zile din iunie Intrerupere tehnologica adica somaj pe codul de 999 si ma trezesc ca in stat am niste valori la impozite iar in 112 am alte valori la impozite, o nimica toata diferenta e aproape dubla, azi ar tr sa dau statul si zau ca nu stiu daca e corect.
    cas angajat: stat: baza 2376 si valoare 594 versus 112 baza 4247 si valoare 1062
    cass angajat: stat: baza 2376 si valoare 238 versus 112 baza 4247 si valoare 425
    impzit venit: stat: baza 1169 si valoare 117 versus 112 baza 2385 si valoare 239
    Sa inteleg ca nu e gata declaratia pentru luna aceasta?

  8. #28
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu reusesc sa reproduc. S-ar putea sa aveti vreo setare gresita, o bifa undeva care a scapat. Cred ca va poate ajuta si distribuitorul, sa arunce un ochi pe baza de date. Declaratia are formule proprii, si e mult mai atenta la bife decat mentorul in sine. Verificati tot ce tine de impozit, rotunjire sa fie setata la impozitar in nomenclator. Bifele de neimpozabil fara motiv scutire. Vedeti daca duce deducerea in declaratie, daca nu o duce, vedeti sa nu fie baza minima pe da in conditii (e pe nu de la inceputul anului) sau tipul de contract pentru angajatii respectivi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •