Pagina 2 din 3 PrimulPrimul 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 11 la 20 din 28
  1. #11
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    tocmai v-am raspuns ca in momentul cand dati recalcul, adica fulger galben, apare macheta grila calcul salarii.
    Nu va pot ajuta mai mult daca nu am acces la baza de date, iar reclamatii pe aceasta tema nu am avut pana acum. Va rog sa luati legatura cu distribuitorul dvs sa vada setarile.

  2. #12
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Diferenta de abordare la calcul: Da, somajul tehnic nu intra la calculul deducerilor. La sume mici probabil nu puteti sa va dati seama, doar la sume mai mari. Dvs cu sumele enumerate veti avea aceeasi deducere de baza pentru ca tabelul deducerilor spune de la ..pana la.... Dar de aici nu se mai potriveste cu modul dvs de calcul, pentru ca noi in program adunam venitul de pe lucrat si venitul de pe somaj, scadem deducerea calculata deja (doar pentru venit lucrat) si apoi calculam impozitul. Nu este prevazuta in lege metoda data de dvs, cu calcul individual al impozitului. Daca ne-a scapat noua ceva, va rog sa imi dati norma dupa care v-ati gridat dvs la calcul.
    In OG 30/2020 avem la art. XI
    (6) Pentru calculul impozitului pe venit prevăzut la alin. (5) se aplică prevederile art. 78 alin. (2) lit. b) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare. Declararea impozitului pe venit, a contribuției de asigurări sociale de stat și a contribuției de asigurări sociale de sănătate se realizează de angajator prin depunerea declarației prevăzute la art. 147 alin. (1) din Legea nr. 227/2015 privind Codul fiscal, cu modificările și completările ulterioare.

    Iar in Codul fiscal la art. 78, alin. (2), lit. b:
    b) pentru veniturile obținute în celelalte cazuri, prin aplicarea cotei de 10% asupra bazei de calcul determinate ca diferență între venitul brut și contribuțiile sociale obligatorii aferente unei luni, datorate potrivit legii în România sau în conformitate cu instrumentele juridice internaționale la care România este parte, precum și, după caz, a contribuției individuale la bugetul de stat datorate potrivit legii, pe fiecare loc de realizare a acestora.

    Eu inteleg ca pentru calculul impozitului pe venit pentru somajul tehnic nu se scade deducerea personala.

    Multumesc,
    Andrea

  3. #13
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    Valoarea somajului apare pe ultima linie din print screen dvs, alte indemnizatii asig sociale, pentru ca este o indemnizatie platita de asigurarile sociale. In rest, chiar nu stiu ce ati vrea dvs sa inteleg din acest print screen.

  4. #14
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Capture1.jpg De aici am inteles altceva .
    Pentru CAM am schimbat aici Capture2.jpg , acum e ok.

  5. #15
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    putea ramane si contributie.jpg daca pe indemnizatie era indemnizatie.jpg

  6. #16
    Data inscrierii
    February 2010
    Posturi
    10

    Implicit

    Buna ziua! am si eu o nelamurire ref la somajul tehnic ...
    Conform Art 11, alin 7 din OUG 30/2020, "Termenul de plată şi declarare a obligaţiilor fiscale prevăzute conform alin. (5) este
    data de 25, inclusiv, a lunii următoare celei în care se face plata din bugetul asigurărilor de
    şomaj."
    Inteleg de aici ca impozitele si contributiile aferente acestei indemnizatii se declara si se achita in luna urmatoare celei in care incasam de la buget valoarea indemnizatiei. Deci, indemnizatia aferenta lunii martie o vom incasa in aprilie, prin urmare sumele respective ar trebui declarate in D112 aferenta lunii aprilie ... ? Cum procedam cu declaratia in acest caz? multumesc!

  7. #17
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 519

    Implicit

    Da, am vazut si noi aceste prevederi, dar asteptam si norme de aplicare ca sa stim sigur ce modificari sa facem iarasi in program.

  8. #18
    Data inscrierii
    February 2010
    Posturi
    10

    Implicit

    In regula, multumesc! urmaresc modificarile atunci. Ideea este ca ar trebui sa avem posibilitatea de a face aceste modificari pana pe 25.04, cand trebuie declarata luna martie, iar valoarea indemnizatiei de somaj aferenta acestei luni ar trebui exclusa din D112.

  9. #19
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Buna ziua!

    O observatie.

    Somaj tehnic la o persoana cu salariul minim pe economie - 2.230 lei, incepand cu 23.03.2020. Indemnizatia de somaj tehnic este 533 lei. Dupa retinerea contributiilor (CAS = 133 lei, CASS = 53 lei, impozit 10%*(533-133-53)=35 lei) ar trebui sa ramana sold in 423 suma de 312 lei. Aceasta este suma pe care va trebui sa o virez salariatului dupa primirea indemnizatie de la AJOFM. In aceast moment am urmatoarele note contabile in Mentor:
    438.02 = 423 / 533 lei
    423 = 431.05 / 133 lei
    423 = 431.06 / 53 lei
    423 = 444 / 13 lei
    Sold la 423 = 334 lei.

    Sper sa se rezolve cat mai curand aceste neconcordante.

    Multumesc,
    Andrea

  10. #20
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Buna ziua.

    Pt martie trebuie data calculatie indemnizatie somaj, sau nu, pt a duce corect sumele in D112?
    CECCAR-ul si ANAF-ul zic ca, in luna mai, in D112 pt aprilie, se vor putea inscrie in anexa asigurat sumele lunii martie.

    Multumesc.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •