Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 28
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit Impozitare somaj tehnic

    Buna ziua!

    Ce configuratii trebuie sa mai fac astfel incat pentru somajul tehnic sa se calculeze impozit pe venit? La configurarea Indemnizatiei am trecut DA la ”Exclusa de la calc. deducerii”.
    Este vorba de o situatie cu salariul mic si multe persoane in intretinere, dupa aplicarea deducerii personale venitul net este zero.

    Multumesc,
    Andrea

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Nimeni nu mai are aceeasi problema? Avem salarii de dat :-(

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Am inteles ca salariul este mic si ca probabil venit baza de calcul pentru impozit este 0. Cred ca ar fi bine sa imi dati sumele exacte. Daca persoana are si lucrat, chiar daca venitul e mic atunci deducerea de baza va fi conform tabelului de la deduceri personale. Si de aici probabil ca nu are impozit deloc...dar cred ca trebuie sa fiti mai exacta cu ce anume va nelamureste

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Buna ,
    Programul calculeaza contributia asiguratorie de munca si pentru venitul din somaj tehnic .Putem face ceva in program pentru a corecta acest lucru ?

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Programul nu calculeaza cam pentru somaj daca indemnizatia in sine nu e configurata cu cam la contributii. Verificati indemnizatia sa fie conform documentatiei de pe site.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    212

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Am inteles ca salariul este mic si ca probabil venit baza de calcul pentru impozit este 0. Cred ca ar fi bine sa imi dati sumele exacte. Daca persoana are si lucrat, chiar daca venitul e mic atunci deducerea de baza va fi conform tabelului de la deduceri personale. Si de aici probabil ca nu are impozit deloc...dar cred ca trebuie sa fiti mai exacta cu ce anume va nelamureste
    Salariu brut = 1.196 lei
    Zile lucrate = 01-22.03.2020 / 815 lei
    * contributii = 286 lei
    * deducere de baza = 830 lei (2 persoane in intretinere)
    * impozit = 0 lei
    * salariul net = 529 lei
    Somaj tehnic = 23-31.03.2020 / 285 lei
    *contributii = 100 lei
    nu intra la calcul deducerilor / impozit venit = 19 lei
    * suma neta = 166 lei
    (varianta corecta din punctul meu de vedere)

    In Mentor nu calculeaza deloc impozit pe venit, suma neta = 715 lei

    Multumesc,
    Andrea

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Diferenta de abordare la calcul: Da, somajul tehnic nu intra la calculul deducerilor. La sume mici probabil nu puteti sa va dati seama, doar la sume mai mari. Dvs cu sumele enumerate veti avea aceeasi deducere de baza pentru ca tabelul deducerilor spune de la ..pana la.... Dar de aici nu se mai potriveste cu modul dvs de calcul, pentru ca noi in program adunam venitul de pe lucrat si venitul de pe somaj, scadem deducerea calculata deja (doar pentru venit lucrat) si apoi calculam impozitul. Nu este prevazuta in lege metoda data de dvs, cu calcul individual al impozitului. Daca ne-a scapat noua ceva, va rog sa imi dati norma dupa care v-ati gridat dvs la calcul.

  8. #8
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Programul nu calculeaza cam pentru somaj daca indemnizatia in sine nu e configurata cu cam la contributii. Verificati indemnizatia sa fie conform documentatiei de pe site.
    Indemnizatia este configurata corect , in pontaj am trecut It . Am respectat instructiunile de la versiunea 883.02 , mai putin "GRILA CALCUL SALARII – Au fost detaliate in grila de calcul a salariilor zilele de intreruperi (+)'
    si salariul realizat (vezi figura 3). Unde gasesc Grila calcul salarii ?

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Macheta care apare cand dati click pe fulgerul galben, (recalcul salarii). Asta e grila calcul salarii. Ce s-a detaliat? din care.jpg
    Nu aveti si zile lucrate? Nu cumva CAM este pentru ce e lucrat?

  10. #10
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Macheta care apare cand dati click pe fulgerul galben, (recalcul salarii). Asta e grila calcul salarii. Ce s-a detaliat? din care.jpg
    Nu aveti si zile lucrate? Nu cumva CAM este pentru ce e lucrat?
    In grila calcul salarii apare la" zile invoiri" ---- 7 , " ...din care valoare zile invoiri cu plata " --- 0 , indemnizatia pentru somaj tehnic , stare de urgenta apare la " alte indemnizatii asigurari sociale " Capture.PNGEste un angajat cu 15 zile lucrate si 7 zile somaj tehnic . CAM este calculat pentru toata suma inclusiv indemnizatia somaj tehnic .
    Ultima oara editat deandrei7; 08 April 2020 la 14:19

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •