Sunt afisate rezultatele de la 1 la 2 din 2
  1. #1
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit confirgurare somaj stare de urgenta

    Am si eu o neclaritate la pontajele pentru somaj stare de urgenta din perioada aceasta si anume cred ca undeva in documentatia afisata este o eroare:http://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/V...%20curenta.pdf
    ma refer la faptul ca in :
    - "Sporurile calculate la ore lucrate nu includ invoirile platite (Ip) – valoare implicita Nu. " deci in pontaj somajul tehnologic stare de urgenta este de tip "Ip"

    - " Interfata de configurare a indemnizatiilor a suferit modificari, in sensul asigurarii posibilitatii de configurare a indemnizatiei de somaj tehnic reglementat de OUG 30/2020. Astfel in tab-ul Configurare s-au adaugat doua flag-uri noi: "Se plafoneaza" referitor la valoarea indemnizatiei si Exclusa de la calc. deducerii" (vezi figura 1). " - asa cum se vede este configurata intreruperea de tip :"It"

    - "GRILA CALCUL SALARII – Au fost detaliate in grila de calcul a salariilor zilele de intreruperi (+) si salariul realizat (vezi figura 3). apare iar la Zile Ip si din care valoare zile Ip - invoiri cu plata

    Cum este pana la urma configurarea corecta in pontaj Ip sau It ca o data vorbim de una alta data de alta si vorbim de aceleasi sume daca pun It in figura 3 nu aduce sumele daca pun Ip in figura 3 e Ip precum si la starea de urgenta tot Ip insa la figura 1 e It.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 521

    Implicit

    Nu va inteleg dilema, sunt lucruri total diferite
    S-a umblat la modul de configurare sporuri pentru ca unii utilizatori au dorit ca zilele de IP (invoit platit) sa fie excluse de la calculul sporurilor. Au considerat ca din moment ce angajatul nu a venit efectiv la munca nu merita spor pentru acea perioada. Tot la cererea utilizatorilor am detaliat si in grila likidare, s-a dorit sa se stie din nr de zile de invoiri cate sunt cu plata si cate sunt de urgenta, adica cei care stau cu copilul acasa in aceasta perioada.

    Plafonarea de la IT (Intrerupere tehnologica) este altceva, este acea prevedere care spune ca nu poate fi mai mare valoarea intreruperii decat 75% din salariul mediu pe economie. De aici bifa cu Se plafoneaza si codul modificat in spate.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •