Pagina 1 din 3 123 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 21
  1. #1
    Data inscrierii
    August 2012
    Posturi
    38

    Implicit Reinstalare winmentor pe alt calculator

    Buna, doresc sa reinstalez programul de un calculator windows 7 32 bit pe unul windows 10 home 64 bit.
    Pot reinstala programul normal mutand cheia in noul calculator in momentul reinstalarii sau exista alti pasi de urmat. Aceasi procedura este si pentru programul de declaratii?
    Multumesc

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Salut. Nu e chiar asa simplu, dar nici greu Trebuiesc facuti anumiti pasi; puteti citi >aici< sau fac eu un rezumat:

    1. Instalare kit WinMentor
    - (nou) Incepand de cateva versiuni, daca Borland Database Engine (BDE-ul) nu exista la locatia respectiva, installer-ul de WinMentor il va instala la aceeasi locatie cu programul in sine, si nu in Program Files (x32), cum era mai de demult; voi spune niste diferente la pasul 3. Daca se doreste instalarea lui in Program Files (x32), instalati separat BDE-ul (exista kit), sau folositi o versiune mai veche installer WinMent (v.880);
    - Install.exe cu Run as administrator (Run as administrator pentru ca/daca acum se instaleaza si motorul de baza de date, BDE-ul, si ii trebuie drepturi de scriere in Registrii). Alegeti o locatie oportuna, daca aveti mai multe drive-uri (C, D etc); puteti lasa si pe C, doar daca aveti un plan comun de backup si pentru Windows, daca nu, recomand alt drive;
    - de >aici< luati haspms32.dll, pe care il puneti in X:\WinMent (aceeasi locatie cu Mentor.exe).

    2. Instalat driver HASP
    - se downloadeaza de pe ftp, >aici<, o versiune cat mai noua si (asta e mai de curand) se foloseste varianta cu cmd_line, conform instructiunilor;
    - se ruleaza, tot cu Run as admin; dupa instalare, bagati cheia intr-un port USB; ar trebui sa se aprinda.

    3. Configurat setari BDE
    A) scos virtualizare pentru Borland (doar daca s-a instalat cu un kit mai vechi, care punea motorul de BDE in ProgramFiles (x86); daca nu este acolo, si este in WinMent, se poate ignora acest pas A):
    Orice informatie din C:\Program Files (x86) sau C:\Windows pe care un user vrea sa o modifice, chiar daca poate, Windows-ul va salva acea modificare la o locatie (VirtualStore) aferenta acelui user, nu va modifica exact fisierul accesat. Ca urmare, daca acel fisier este accesat de alt user, el va vedea versiunea anterioara. Pentru a elimina acest comportament pentru motorul de baza de date (mai exact, pentru setarile motorului), in C:\Program Files (x86), click dreapta pe Borland, Properties, Security, Edit, Add, Everyone, Full access. Asa se dezactiveaza aceasta virtualizare pentru Borland.
    B) modificat parametrii in Borland:
    C:\Program Files (x86)\Borland\Common Files\BDE
    sau
    X:\WinMent\...\Borland\Common Files\BDE
    rulat BDEAdmin.exe cu Run as admin, se fac setarile conform cu >Setari.jpg<
    Suplimentar, tot in acest BDEAdmin, in Drivers > Native > Paradox, NetDir, puneti acolo locatia unde ati instalat WinMentorul (X:\WinMentor)
    C) pus un upgrade de Borland:
    - download de aici de fisier: >BDE_Upgrade< a arhivei corespunzatoare (x32 sau x64);
    - din arhiva ne trebuie BDEInst.dll si dbclient.dll, dezarhivate la o locatie de preferinta fara spatii in directoare; sa zicem X:\WinMentor\Diverse;
    - deschidem un cmd cu Run as admin; daca Windowsul este x32, aplicam comanda (mergem la), copy/paste in cmd, fara ghilimele "cd C:\Windows\System32"; daca e x64, atunci "cd C:\Windows\SysWOW64";
    - inregistram/rulam cele 2 fisiere extrase din arhiva cu RegSvr (la fel, copy/paste in cmd, fiind pozitionat in locatia de la randul anterior), folosind adresa completa a fisierului: "RegSvr32 X:\WinMentor\Diverse\dbclient.dll", respectiv "RegSvr32 X:\WinMentor\Diverse\BDEInst.dll"; la primul trebuie sa dea registered OK, la al 2-lea lanseaza o procedura de upgrade (trebuie confirmat cu OK sau continua).

    4. Diverse alte operatiuni
    - (daca este activ DEP - Data Execution Prevention) adaugati Mentor.exe acolo, la exceptii;
    - adaugati Mentor.exe in exceptii de la antivirusi (pentru a rula mai repede), aici eventual chiar intraga locatie (X:\WinMent);
    - daca aveti Declaratii si vreti sa rulati in paralel (desi, chiar si asa, nu merge tot tipul, din alte motive), faceti un folder in X:\WinMent numit Declaratii si mutati acolo executabilul Declaratii.exe (plus pasii anteriori si pentru Declaratii.exe); tot acolo copiati protect.dat si haspms32.dll din WinMent;
    - shortcut-uri pe Desktop; nu trebuie (mai corect spus "nu este nevoie") rulat ca admin niciuna din aplicatii;

    Nu ati specificat daca este ca "server" sau doar monopost. Pentru "server" mai trebuiesc 2 pasi.

    Pentru SERVER:

    La pasul 2 se adauga si instalarea de Licence Manger (doar pe server HASP), download de >aici<, eventual si Monitor >aici< (monitorizeaza ocuparea licentelor; daca, din varii motive, iesirea din Mentor nu se face normal (ca urmare nu se trimite comanda de logoff), eliberarea respectivei licente se face cand ajunge la 0 un cronometru sau se restarteaza serviciul).

    Daca se lucreaza (si) prin retea (si nu exclusiv multiuser Remote Desktop):
    - trebuie facut un share (partajare, cum traduce windowsul in romana). Poate fi share-uit tot drive-ul (D, E etc) ori doar WinMent; trebuie drepturi depline pe acel share; de-asemenea, drepturile de Securitate trebuiesc modificate conform necesitatilor. Pentru un plus de securitate, se poate adauga caracterul "$" la finalul numelui de share, efectul fiind ca share-ul devine invizibil in retea la o eventuala cautare (persoane sau programe malitioase); evident, in acest caz, cand vei dori sa folosesti acest share, trebuie sa introduci adresa inclusiv cu "$";
    - pe statiile client se poate folosi mapare cu share-ul de mai sus; nu e obligatoriu;
    - la pasul 3, pct b: la NET DIR se va trece peste tot (server + clienti) aceeasi locatie, ca adresa absoluta prin share; practic, peste tot trebuie sa apara acelasi sir de caractere care formeaza o adresa (inclusiv pe server);
    - daca exista useri si parole pe share, inainte de a rula orice tine de Mentor, se va accesa acel share prin Explorer, Windows-ul va cere user si parola, se completeaza, inclusiv bifa de tinere minte (ca sa nu se faca acest lucru zilnic);
    - daca din prima se primeste eroare, gen "Network initialization failed", inseamna ca fie Mentorul nu ajunge la acea adresa (afisata langa eroare), fie nu are drepturi depline.
    - evident, la instalare de Mentor client, se va folosi adresa de share pentru calea catre baza de date.
    Ultima oara editat deDragosE_WT; 11 July 2023 la 19:28

  3. #3
    Data inscrierii
    August 2012
    Posturi
    38

    Implicit

    Este monopost, multumesc mult pentru informatii, ma apus de treaba!!!

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Am uitat atunci (si am adaugat acum) punctul 3c (mersi alexadi pentru referinta ).

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am ajuns si eu la acest pas, migrare datelor dintr-un server in altul, si cum se pare ca imi plac provocarile care sa ma ajute in viitor ma gandeam la urmatorul scenariu si nu stiu daca este posibil in mentor:
    -SO nou in proportie de 99% va fi un wind 2019 cu TS
    - ssd pt SO zis c
    - ssd doar baza de date a mentorului zis D iar aici incepe nebunia.
    - ssd pentru alte aplicatii necesare si folderul de foldere pentru utilizatori de mentor zis E

    In momentul de fata am un ssd cu un folder Winment iar in el este instalat toata aplicatia de unde rulez eu totul ca master, fiecare utilizator are folderul lui separat de acest folder. In cadrul folderului singurul care are acces la executabilele existente (declaratii in folder separat, iar restul tot ce este necear 7za.exe, c5n.exe, c20n.exe, chkrocif.exe, chkviex.exe, cm.exe, copyme.exe, declaratii.exe (cu toate ca eu le folosesc pe cele din folderul separat), mentlck.exe, mentmess.exe, mentor.exe, restarurea.exe, nhsrvwe.exe, suport.exe, sendemail.exe, etc) sunt eu care sunt cu masterul.
    Care sunt elementele neceare minim pentru a ramane ssd mentor (D) ideal ar fi sa pot lasa doar fisierele fara nici un executabil daca se poate si cum s-ar putea face asta, astfel incat sa functioneze fara nici o problema, inclusiv si pentru master sa mut in folderul de user aceste executabile fara sa afectez functionarea winmentor.

    Acum am asa:
    D:\winment unde am toate datele expuse mai sus si accesul la aceste executabile pentru mater (care e ca si cum ar avea instalat pe calculatorul lui si lucreaza ca si cum ar fi o instalare pe orice calculator in care mentorul este de tip monoutilizator)
    d:\useri unde am toate executabile necesare utilizatorilor

    Noul server vorbsesc numai de ssd distinde cand zic D si E:
    D:\ winment care folder sa cuprinda toate fisierele minim necesare fara executabile, doar bazele de date
    E: \utilizatori care folder sa aiba in el toate executabilele inclusiv cele necesare pentru master
    Lucrul va fi prin TS, backup extern de baza de date de pe D pe un alt ssd intern de 1TB iar la 1, 2, 3 zile (sau in cel mai rar caz 1 data pe saptamana, cam ca si acuma doar ca in loc de intern sas va fi intern ssd) sa fac transferul din ssd intern pe usb pe un hdd extern clasic. De ce atatea ssd, mai silentioase, mai putin zgomot, consum mai mic, rapiditate, si caldura mai mica degajata.

    Se poate acest scenariu? Daca da cum ar fi fezabil? Ce anume sa ramane pe ssd D pt date si ce anume se poate muta.
    Multumesc pentru ajutor.
    Ultima oara editat dealexadi; 26 January 2021 la 14:15

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Da. Pe D raman:
    D:\WinMent\DATA\
    D:\WinMent\NEW\
    si atat.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc mult pentru raspuns. Am testat acuma si daca mut folderul de BDE imi da eroare ca nu poate initializa firma. testul facut cu ultimul kit. POt muta si BDE sau e necesar sa ramana langa folderele DATA si NEW

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Puteti muta si BDE, dar trebuie sa modificati in registrii* caile catre noua locatie

    * HKLM/Softare/WinWOW64/Borland ...

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Multumesc din nou pentru raspuns. Facusem modificarea si nu reuseam sa scap de eroare si credeam ca mai trebuie modificat ceva. Dupa ce mi-ai confirmat ca doar atata este de modificat, am mai incercat din nou modificarea insa cu run as de data asta si am dat si un banal restart la pc si a mers.

  10. #10
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am facut asa:
    D:\Winment unde am folderele DATA si NEW
    E:\MentBDE unde am :
    - folderele: BDE, dist, HASP, NetDir
    - fisierele: 7ZA, LICENSE, SUPORT, WinMENT help
    E:\MentUsers unde am: folder pentru Master, Folder pt fiecare user separat
    Folderul pt user cuprinde:
    - folderele: PRIVATE si VERINFO + un folder de declaratii la cine are acces la declaratii
    -fisierele: Anaf conector.cfg, anafconector.dll, chkvies, libeasy32.dl, Mentor.exe si ssleay32.dll, PROTECT.DAT, nethasp + Master fisiere restaruare, copyme, mentmess.
    Ca actualizarea am vazut ca ia automat la actualizare calea pentru master si calea pt date cum sunt setate mai sus.
    Altceva banuiesc ca nu mai sunt probleme. Ramane sa testez si sa vad daca mai sunt ceva probleme de rezolvat si pe urma sa il pun in productie.
    Ultima oara editat dealexadi; 29 January 2021 la 15:54 Motiv: mutat fisierul protect.dat,nethasp la locul lui langa executabile

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •