Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9

Thread: 442.08

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit 442.08

    442.08.jpg

    Dupa cum se vede in poza de mai sus, am un furnizor care este cu TVA la incasare. Am platit factura in aceeasi zi, dar TVA-ul a ramas inregistrat in Mentor tot in 442.08.Trebuie sa fac eu ceva sa se mute in 442.06, unde trebuie? Dupa cum se vede, factura este din Februarie.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Trebuie sa o faca instant trecerea in exigibil. Daca nu se "repara" dupa o refacere stocuri solduri, verificati ca plata sa nu fie cu legatura pierduta.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Am dat refacere, am verificat si nu este legatura pierduta, si tot asa arata.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Tranzactia este in curs sau curenta? La cele in curs ar trebui sa faca la incasarea propriu-zisa.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Inca o data. Factura este in 21.02, plata este in 21.02. Cum sa fie plata in curs? Este plata facuta in aceeasi zi cu factura. Mi-au trimis factura pe mail. am operat-o in Mentor, apoi am facut plata si am operat si plata in Mentor. Deci, totul s-a intamplat in aceeasi zi. Luna asta, cand am verificat TVA-ul am sesizat neconcordanta.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Incercati sa refaceti tranzactiile astea 2, factura si plata. Presupun ca nu e singura factura de acest gen, celelalte sunt ok?

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Din pacate la toate face la fel. Am mai gasit si altele in aceasi situatie.

  8. #8
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Daca furnizorul e in sistem tva la incasare atunci factura e in 4428 cum este si corect, eu zic ca de trecut in 4426 o va trece la plata adica aceasta nota contabila va fi in registrul de casa cand face 401=5311 simultan si 4426=4428. verifica si notale contabile cand esti in reg de casa si vezi ce note face.

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Multumesc alexadi, am rezolvat. Aveam un filtru pe "stingere". L-am scos si, la finalul listei, apar cele mutate din 442.08 in 442.06.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •