Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 16
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit Imprimare din Mentor de pe server

    Am o statie de lucru aflata la distanta (in alta locatie decat serverul). Am instalat pe calculatorul (local) de pe care se lucreaza pe Mentor prin Remote Desktop Conection, o imprimanta wireless care se afla in reteaua existenta in acea locatie (deci, intr-o retea diferita fata de cea in care este serverul pe care e instalat Menbtoir-ul). Cum fac sa adaug acea imprimanta in Windows server in asa fel incat sa poata lista din Mentor? Am incercat cu add printer dar nu o gaseste.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Verificati in setarile Remote Desktop, cand va conectati, Local Resources, Printers. Este posibil sa fie nevoie sa se instaleze driverul imprimantei si pe server.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Asa e cum spune si Dragos in momentul cand pui bifa pe printers in local resources din setarile RD in imprimantele pe care le vede utilizatorul in sesiunea de remote v-a exista toate imprimantele pe care le are utilizatorul instalate pe pc lui si vor avea in paranteze trecuta denumirea redirect si unnr de exemplu la mine apare:
    one note (redirect 4) fax (redirect 4) si toate celelalte imprimante pe care le am pe pc.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Multumesc tutuopr pentru raspuns. Din pacate, nu merge. In locl resources la conectare, este bifat printers, am adaugat driverul de la imprimanta, am add printer, si cand dau listare primesc mesajul HP printer is in an error state, si nu reactioneaza deloc imprimanta.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2011
    Posturi
    114

    Implicit

    Din cate stiu, nu este necesar sa dai add pe server la imprimanta.
    Cele trei imprimante sunt in alta retea decat serverul.(Doua dintre ele sunt partajate in reteaua respectiva si cea cu 192. este conectata la un router).
    Imprimanta instalata pe server nu se foloseste pentru imprimare!
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Eu nu stiu decat ca problema asta o am in doua locatii. In ambele locatii, momentan, se tipareste prin Google cloud Print. In niciuna din cele doua, nu am putut sa vad imprimanta nici macar in Devicves and printers, darmite in Mentor.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Conectat acuma prin remote de acasa, multumita acestui coronavirus sunt la munca de acasa, si merg perfect imprimantele, uite setarile la mine la rdc (am bifa pe printers deci imi duce in server imprimantele locale) si cum arata imprimantele (tot ce e redirect in paranteza sunt cele mele ale mele de acasa, toate celelelate sunt in reteaua fizica a serverului. imprimantele se vad si in control panel in printers.

    ps: Daca folosesti o scurtatura pe ecran si este creeata inainte de a pune bifa in local printers sa stii ca e posibil sa nu o vada de acolo,daca e asa eu as incerca urmatoarea rutina:
    1 sterg scurtatura actuala
    2. deschide executabilul de pe pc cu probleme pui bifa in printers si rulezi.
    daca este ok si duce cele imprimantele, refaci pe urma scurtatura.
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Ultima oara editat dealexadi; 20 March 2020 la 14:45 Motiv: adaugat ps

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Dupa cum am scris mai jos, in rdc este bifat printers. Dar, nu imi duce imprimanta in server. Nu este scurtatura, ci este direct din executabilul din windows, prin scurtatura din tray. Problema nu este cu scurtatura pe ecran (nu este asa importanta) ci cu imprimantele care nu se vad in server. Nici in control panel, nici altundeva.

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    In server ai setat ca la conecatare sa aduca imprimantele utilizatorului, ca daca aici in server nu e pusa bifa degeaba utilizatorul local are bifa. Adica in environment la fiecare utilizator sa ai puse bifele pe : Connect client printers at logon si daca vrei si pe default to main printer client printer sau direct din gpo din din activ directory daca ai pe server activat

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Poti sa-mi detaliezi, unde gasesc in server Connect client printers at logon, mai exact?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •