Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit Camp calcul gresit

    Buna ziua. Intr-o lista am creat un camp calculabil. Se pare ca formula este gresita. Acuma, cand deschid lista, imi da un mesaj "Element incorect in camp calculat". Apoi imi da Application error. Am sters lista, dar ramane eroarea chiar si la celelate liste din grup. Nu mai pot sa generez nicio lista din acel grup. Cum pot sa sterg sau sa modific acel camp calculat? Intr-un final am restabilit configurarile implicite la liste. Problema este ca daca creez un camp calculabil, la urmatoarea deshidere a acelei liste, imi da eroare de tip Exception. Indiferent de tipul calculabil. Ceea ce ma face sa cred ca este o eroare de program. Si, inca o intrebare daca am un backup la folderul WinMent, pot gasi acolo listele vechi create de mine? Daca da, unde si cum le pot restaura?
    Ultima oara editat deAldo; 11 March 2020 la 17:33

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    1. Din pacate, nu puteti; o coloana calculata va fi executata pe tot grupul de liste din care facea partea cea de sub care ati configurat-o; eventual, puteti intra cu un editor in ListCalc.db, o identificati pe cea cu probleme (nu sunt multe) si ii corectati acolo formula (sau puneti ceva fix, 1 de exemplu);

    2. listele se salveaza in WinMent\Data, toate cele care incep cu List; sau, daca sunt si specifice la nivel de user, WinMent\Data\@ListCFG\De_vazut_aici\...; inainte de a le lua pe cele din backup si a le suprascrie, faceti un backup si la cele curente.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns, dar este partial. "Problema este ca daca creez un camp calculabil, la urmatoarea deshidere a acelei liste, imi da eroare de tip Exception. Indiferent de tipul calculabil. Ceea ce ma face sa cred ca este o eroare de program.". La asta nu mi-ati raspuns.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Despre ce lista este vorba?

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Orice lista. In momentul cand creez un camp calculabil (nu ma refer la cele create in trecut), imi da eroare la redeschiderea listei.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Mda. La mine nu face asta. Userul cu care lucrati are setari preferentiale de liste (Liste, Unelte, manager liste, (jos) Configurari preferentiale)? Daca nu, o alta cauza ma gandesc ca ar fi ca se strica tabela de coloane calculate (ListCalc.db - ati dat o verificare structuri si reindexare pe Director DATA fara fime ?) la adaugarea uui rand nou. Setarile de Borland sunt bune?

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Am dat toate refacerile prezentate, nu exista configurari preferentiale.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •