Efortul nostru ca WinMENTOR sa fie cat mai "curat" e acum ingreunat de schimbarea mediului de programare.

Atata vreme cat nu am avut norocul sa curga toate lin, fara sa va deranjam cu erori la tot pasul, ma vad nevoit sa va aduc pe strada mea, explicandu-va DE CE am ales o cale care sa ne dea atatea probleme.

WinMENTOR a fost inceput cam prin anul 1995 si a fost conceput intr-o tehnologie moderna la acea vreme, pentru Windows 95, care era un sistem de operare pe 16 biti.
In decursul timpului, singura schimbare importanta pe care am fost nevoiti sa o abordam a fost atunci cand sisteme de operare pe 32 bit, Windows NT pe vremea aceea, luasera avant. Cu acea ocazie am trecut de la Delphi 2 la Delphi 4.
Acel prim pas a fost facut prin 2001.
Acum, cand stiti ca aplicatiile pe 16 bit sunt istorie, oricine intelege ca a fost ceva ce trebuia de facut, chiar daca s-a destabilizata aplicatia.

Intre timp, odata cu avantul internetului, Microsoft a ales sa ne forteze la update-uri automate, iar tendinta de viitor este de a bloca deja aplicatiile pe 32 bit. De aici a aparut necesitatea de a face pasul cu un mediu de programare nou, la nivelul anului 2020.

Ceea ce lumea nu stie este ca multe dintre erori sunt date de modificarile din sistemul de operare facute prin update de Windows. Azi merge, maine Microsoft schimba harta de adrese pentru incarcarea DLL-urilor de la BDE si totul e blocat.

Ceea ce am realizat trecand pe Delphi 10 Tokio este primul pas necesar pentru trecerea la o varianta care sa foloseaca alt motor de baze de date in loc de BDEparadox, urmand in mod firesc trecerea la 64bit. Amandoua aceste deziderate sunt imposibil de realizat pe Delphi4.

Va asigur in caliate de "capul rautatilor" ca am testat indelung inainte de lansarea pe piata aceasta varianta compilata cu Delphi 10.
Cand vorbim insa de 2 mil de linii de program si o puzderie de situatii si cazuri in practica, iata ca se complica treaba!

Acum va intreb, am facut rau ca am schimbat?
Ne cerem iertare pentru erorile aparute, dar efectiv diferenta intre cele doua medii de programare e atat de mare, incat numai cu ajutorul dumneavoastra putem curata ceea ce e de curatat.

Si inca ceva, asa ca intre oameni: nu stiu daca a scris cineva pe undeva, forum sau alte locuri, ca WinMENTOR livreaza gratuit toate versiunile de 25 de ani, atat cele bune, cele cu modificarile legislative obligatorii si cele cu functionalitati noi, cat si cele rele, cu bug-uri datorate in special dezvoltarilor ce trebuie sa le facem.

Miki Harpa | CEO WinMENTOR Software