Sunt afisate rezultatele de la 1 la 8 din 8
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2008
    Locatie
    Iasi
    Posturi
    166

    Implicit Clarificari probleme/erori din ultimele versiuni WinMENTOR Clasic

    Efortul nostru ca WinMENTOR sa fie cat mai "curat" e acum ingreunat de schimbarea mediului de programare.

    Atata vreme cat nu am avut norocul sa curga toate lin, fara sa va deranjam cu erori la tot pasul, ma vad nevoit sa va aduc pe strada mea, explicandu-va DE CE am ales o cale care sa ne dea atatea probleme.

    WinMENTOR a fost inceput cam prin anul 1995 si a fost conceput intr-o tehnologie moderna la acea vreme, pentru Windows 95, care era un sistem de operare pe 16 biti.
    In decursul timpului, singura schimbare importanta pe care am fost nevoiti sa o abordam a fost atunci cand sisteme de operare pe 32 bit, Windows NT pe vremea aceea, luasera avant. Cu acea ocazie am trecut de la Delphi 2 la Delphi 4.
    Acel prim pas a fost facut prin 2001.
    Acum, cand stiti ca aplicatiile pe 16 bit sunt istorie, oricine intelege ca a fost ceva ce trebuia de facut, chiar daca s-a destabilizata aplicatia.

    Intre timp, odata cu avantul internetului, Microsoft a ales sa ne forteze la update-uri automate, iar tendinta de viitor este de a bloca deja aplicatiile pe 32 bit. De aici a aparut necesitatea de a face pasul cu un mediu de programare nou, la nivelul anului 2020.

    Ceea ce lumea nu stie este ca multe dintre erori sunt date de modificarile din sistemul de operare facute prin update de Windows. Azi merge, maine Microsoft schimba harta de adrese pentru incarcarea DLL-urilor de la BDE si totul e blocat.

    Ceea ce am realizat trecand pe Delphi 10 Tokio este primul pas necesar pentru trecerea la o varianta care sa foloseaca alt motor de baze de date in loc de BDEparadox, urmand in mod firesc trecerea la 64bit. Amandoua aceste deziderate sunt imposibil de realizat pe Delphi4.

    Va asigur in caliate de "capul rautatilor" ca am testat indelung inainte de lansarea pe piata aceasta varianta compilata cu Delphi 10.
    Cand vorbim insa de 2 mil de linii de program si o puzderie de situatii si cazuri in practica, iata ca se complica treaba!

    Acum va intreb, am facut rau ca am schimbat?
    Ne cerem iertare pentru erorile aparute, dar efectiv diferenta intre cele doua medii de programare e atat de mare, incat numai cu ajutorul dumneavoastra putem curata ceea ce e de curatat.

    Si inca ceva, asa ca intre oameni: nu stiu daca a scris cineva pe undeva, forum sau alte locuri, ca WinMENTOR livreaza gratuit toate versiunile de 25 de ani, atat cele bune, cele cu modificarile legislative obligatorii si cele cu functionalitati noi, cat si cele rele, cu bug-uri datorate in special dezvoltarilor ce trebuie sa le facem.

    Miki Harpa | CEO WinMENTOR Software

  2. #2
    Data inscrierii
    January 2012
    Posturi
    99

    Implicit

    Buna ziua,
    E mai stabil pe windows 10, windows 7, sau nu conteaza.
    Nu am facut upgrade de windows pe statii pentru ca 7-le e mai stabil. Asa a fost cel putin. Si ma gandeam sa trag de el chiar si fara suport de la Microsoft, macar cateva luni.
    Gresesc?
    Multumesc!

  3. #3
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    Singura problema intampinata, a fost filesharingul dintre windows 10 >= 1809 si versiunile anterioare de Windows. Adica Windows 10 a intarit modul de acces al fisierelor prin retea, si in cooperare si cu windows defender-ul intern au creat o latenta in accesul fizic la un fisier pe disc, in cazul nostru, tabele. Ceea ce a dus la acele des intalnite "nu pot scrie in fisierul Stoc" sau alte erori pentru ca efectiv nu se facea legatura catre adresa fizica a fisierului.
    Deoarece nu este cum sa se diferentieze aceasta eroare ca ar proveni efectiv din lipsa de drepturi, inexistenta fisierului, retea prea lenta sau latenta aceasta noua, acest lucru s-a rezolvat cumva, introducand cereri repetate de deschidere (maxim 5 la numar) in speranta ca voi primi pana la urma raspuns. Lucru care se pare ca a functionat, desi tocmai din aceasta incertitudine a raspunsului, e posibil sa mai existe cazuri de comportament neprevazut. (Analogie, incarcarea unei pagini Web, nu zilnic se face cu aceeasi viteza, cateodata unele par ca nu se mai incarca, desi pana la urma o fac, dar pe Mentor nu putem astepta 10 secunde pentru fiecare tabla accesata, daca nu primesc raspuns din prima, trebuie trase concluzii mai repede, si de aceea cateodata, pot fi gresite)
    Deci problema nu exista cu Windows 7, ci de o combinatie dintre Windows 7 si 10. Si chiar si asa, s-a reparat.

    In concluzie, daca lucrurile merg bine, lasati-le asa. Mai exista in piata Mentor pe Windows XP si 2003 Server.
    Daca nu mai merg si nu va descurcati, apelati la suportul nostru pentru a trage o concluzie. Poate se rezolva cu inlocuirea antivirusului, configurarea exceptiilor pe el, etc.

    Mentorul functioneaza pe Windows XP, Vista, 7, 8, 10 si variantele Server. Dar din cauza avalansei de modificari, nu se reuseste sa se testeze totul pe toate aceste distributii, axandu-ne in principal pe ultima versiune de Windows,
    precum si pe versiunile Release Candidate de Windows. Problemele o data semnalate, specifice unei versiuni mai vechi, unele se repara, altele insa nu au rezolvare, deoarece sunt dependente de sistemul de operare. (cazul comunicarii cu serverele securizate de anaf din Windows 2003 de exemplu)

  4. #4
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Buna ziua ,
    Dupa ultima actualizare de mentor la versiunea 883.02 am observat ca la adaugare articol nou e necesar sa adaug unitatea de masura , tip contabil , gestiune , tva , nu ramane nimic memorat de la ultima adaugare articol cum era cu versiunea anterioara . De asemenea totalul la inregistrarea unei facturi este cu multe zecimale , nu cu doua ca pana acum. ( la valoare de 852.23 inainte , acum apare 852.22945 ). Cum pot revenii la setarile de la versiunea anterioara ?

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Zecimalele sunt in lucru.

  6. #6
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Zecimalele sunt in lucru.
    Si problemele la adaugare articol ?

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Tichetul este preluat doar ca au intervenit urgente. Modificari la somaj si invoirile de urgenta, acum facilitati constructii si somaj tehnic, probleme de calcul, zecimale, deduceri...nu are rost sa continui, cred ca v-ati prins.

  8. #8
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Buna ziua.

    S-au rezolvat problemele la adaugare articol nou? Am adaugat o firma noua si nu mai apare problema. Pe firmele vechi problerma persista.

    Multumesc!

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •