Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    114

    Implicit Fuzionari articole

    Neputand sa setez unitati de masura alternative unui articol cu pozitii in sold, am incercat sa folosesc optiunea Fuzionari articole. Am creat un articol cu aceeasi denumire dar cu cu unitati de masura alternative. Incercand optiunea Fuzionari am primit mesajul << Nu pot fuziona doua articole ce au unitati de masura alternative diferite>>. Cum poate fi rezolvata o asemenea situatie ?

  2. #2
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit

    O idee:
    Numim articolul fara unit alternative X, iar cel cu unitati alternative XX.
    Lucrati cu ambele articole, dar aprovizionati mereu in XX, si vindeti mereu din X... pana cand articolul X ajunge sa nu mai existe in stoc.
    In acest moment, asociati articolului X o alta clasa de incadrare, diferita de "marfuri" (sa zicem, una numita "vechi"), astfel incat sa nu mai fie vizibil la clasa "marfuri" cand un operator doreste sa il cumpere sau sa il vanda...
    Continuati sa aprovizionati si sa vindeti doar articolul XX, iar dupa sfarsitul anului, creati o noua firma din datele firmei curente. In noua firma, veti putea sterge articolul X, intrucat nu a mai avut rujale...

    Obs: Probabil ca, dupa ce soldul articolului x devine zero, va va lasa sa-i puneti unitati alternative, insa nu mai are sens, caci dvs lucrati deja cu articolul xx...
    Bafta..
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    Iasi,
    Posturi
    78

    Implicit

    Eu asi taia coada pisicii integral de prima data:
    Faceti o diminuare de stoc la X pe intreaga cantitate existenta simultan cu o marire de de stoc la XX. Mai trebuie niste note contabile storno si trebusoara-i gata.
    La tăţi ni' greu!

  4. #4
    Data inscrierii
    September 2008
    Locatie
    ~ BV, sau @ BV ...
    Posturi
    417

    Implicit buna idee

    Citat Original a fost postat de bilion Vezi Post
    Eu asi taia coada pisicii integral de prima data:
    Faceti o diminuare de stoc la X pe intreaga cantitate existenta simultan cu o marire de de stoc la XX. Mai trebuie niste note contabile storno si trebusoara-i gata.
    da, ideea e buna... se pot evita chiar si notele de stornare, avand in vedere faptul ca totul se opereaza in acelasi tip contabil, la aceleasi preturi... asadar, in loc de o marire la xx si o diminuare la x, puteti face a) o marire cu plus (xx) si o marire cu minus (x) pe acelasi document sau b) o diminuare cu plus (x) si o diminuare cu minus (xx) pe acelasi document. Astfel, totalul documentului devine zero, si nu se mai genereaza automat nici o formula (click pe bec si nu mai apare nimic)...

    Si, daca ne gandim, cred ca mai sunt si alte solutii... poate mai posteaza si altii
    _____________________________
    Cu bine, Adi.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •