Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    71

    Implicit Plafon baza indemnizatii concedii medicale

    Buna ziua,

    Venitul maxim in functie de care se plafoneaza venitul lunar pentru calculul mediei zilnice (concedii medicale) este in 2018 de 24.960 lei.
    Observ ca daca zilele lucrate sunt mai putine decat zilele lucraoare
    din luna, plafonul de 24.960 se diminueaza proportional. Este corect asa? Nu gasesc nici o precizare in acest sens in OUG 158.

    Multumesc!

  2. #2
    Avatar Irina
    Irina e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    1 199

    Implicit

    salariul realizat in luna respectiva este sub sau peste plafon?

    Formula din norme asta ar fi:
    Bcli = V: NTZ x MNTZ
    Bmax = Bcli x 25%
    Ci = Bcli - S, care nu poate depăşi Bmax,
    în care:
    Bcli - baza lunară de calcul al indemnizaţiei de asigurări sociale de sănătate;
    V = suma veniturilor asigurate din ultimele 6 luni;
    NTZ = numărul total de zile lucrate din ultimele 6 luni;
    MNTZ = media zilelor lucrătoare din ultimele 6 luni din care se constituie baza de
    calcul;
    Bmax = baremul maxim pentru cuantumul indemnizaţiei, conform art. 19 alin. (3) din Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 158/2005, aprobată cu
    modificări şi completări prin Legea nr. 399/2006, cu modificările şi completările
    ulterioare (25% din baza de calcul);
    Ci = cuantumul indemnizaţiilor de asigurări sociale de sănătate;
    S = venitul salarial brut realizat de asigurat prin reducerea timpului normal de
    muncă.
    Ultima oara editat deIrina; Acum 4 Saptamani la 13:25

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    71

    Implicit

    Salariul din luna respectiva este peste plafon.
    Este un angajat nou, care mi-a adus adeverinta cu stagiul de cotizare de la fostul angajator. In decembrie 2019 are un salariu de 30.000 lei si 9 zile lucrate. (A primit salarii compensatorii).
    Plafonarea ar trebui facuta la 24.960 lei. Mentorul aduce proportional cu cele 9 zile lucrate, adica 11.232 lei.

    Formula pusa de dv face referire la art 19 din OUG 158, care priveste Concediile şi indemnizaţiile pentru prevenirea îmbolnăvirilor şi recuperarea capacităţii de muncă. Nu cred ca are legatura cu şi indemnizaţia pentru incapacitate temporară de muncă.

  4. #4
    Avatar Irina
    Irina e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    1 199

    Implicit

    Da, dar daca ar fi lucrat o singura zi trebuia pus tot 24960?
    Dupa logica mea nu se potriveste, normele explica in tabele suma legata exclusiv de nr complet de zile lucratoare luna. Daca nu sunteti de acord, puteti pune o intrebare la casa de sanatate sau chiar la anaf. Noi va stam la dispozitie cand primiti de la ei argumente legale.

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    71

    Implicit

    Ma gandeam ca ati gasit pe undeva vreo precizare in acest sens, de vreme ce ati implementat asta in program. Intr-adevar, exemplul din norme se refera doar cand nr de zile este complet.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •