Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5
  1. #1
    Data inscrierii
    August 2017
    Posturi
    119

    Implicit Zile lucratoare vs. zile contract activ

    Buna ziua.
    De verificat toti care aveti in pontaje zile lucrate sambata sau duminica, atentie la consanta Calcul automat zile normal lucrate. "Total Lucrate", ea trebuie sa fie inclusiv ore suplimentare. Conform Codului Muncii, zile de repaus saptamanal pot fi orice zile ale saptamanii, nu stiu de ce Wimnetor considera zilele de sambata si duminica suplimentare !!!.
    Din aceasta cauza, difera zilele lucrate declarate in D112. fata de zilele efectiv lucrate
    Nu stiu ce a stat la baza setarii ca implicit a variabilei pe "Exclusiv ore suplimentare" ,si de ce are legatura cu orele lucrate sambata si duminica care nu sunt obligatoriu suplimentare.
    (Cu toate ca ar trebui sa existe o legatura intre zilele de contract activ si zilele lucrate , dar nu se intampla in Winmentor)

    Intrebare ce modalitate este de a recalcula zilele lucrate pentru toti angajatii dupa modificarea constantei?
    Ideea e ca am rescris orele de sambata si duminica sa actualizeze, dar nu actualizeaza pentru toti angajatii..

    O alta observatie, care am mai reclamat-o dar tot asa e, daca intra 2 utilizatori pe pontaje nu se actualizeaza corespunzator datele din sinteza, rezulta de aici eori serioase de calcul si raportare (Ex unul intra pe prima parte a lunii (pontaj avans) si celalat pe a doua jumatate a lunii, pontaj salar)

    Folosesc Winmentor Enterprize de 7 ani, dar constat ca salariile stau in sistemul primitiv si limitariile lucrului individual nu in retea, imprevizibil, cu parere de rau.

    Cu stima,

  2. #2
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Buna ziua.

    Am angajati care lucreaza 12 cu 24, inclusiv sambata, duminica si in sarbatori egale. La sinteza, pe pontaj, ce ar trebui sa apara la total zile lucrate? Poate sa apara 26 zile de zile intr-o luna cu 20 zile lucratoare si contract activ 20 sau mai putin, daca s-a lucrat si in weekend-uri si in sarbatori legale? D112 nu va genera erori?

    Am avut de ex situatie in care, daca salariatului i-a incetat CIM in cursul lunii si a avut mai multe ore lucrate decat 8 ore/zi inmultite cu nr de zile contract activ( el lucrand 12 cu 24), nu am putut salva pontajul si prin urmare, i-am pontat un nr de 8 ore*nr. zile lucratoare de contract activ iar diferenta (cu sporurile aferente incluse) i-am dat-o sub forma de premiu, cu o nota explicativa.


    Multumesc.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Daca aveti constanta de care vorbeste utilizatorul de mai sus pe exclusiv, nr de zile lucrate pot fi 26 fara probleme. Daca va uitati in declaratia 112 noi plafonam intotdeauna raportarea la nr de zile lucratoare din luna respectiva din nomenclator. In acest fel veti putea acorda si sporurile corect si declaratia va fi conforma. In ceea ce priveste salariatul plecat in cursul lunii, solutia dvs a fost ok, nu avem cum sa plafonam nr de zile cand e vorba de bucati de luna.

  4. #4
    Data inscrierii
    July 2015
    Posturi
    130

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Daca aveti constanta de care vorbeste utilizatorul de mai sus pe exclusiv, nr de zile lucrate pot fi 26 fara probleme. Daca va uitati in declaratia 112 noi plafonam intotdeauna raportarea la nr de zile lucratoare din luna respectiva din nomenclator. In acest fel veti putea acorda si sporurile corect si declaratia va fi conforma. In ceea ce priveste salariatul plecat in cursul lunii, solutia dvs a fost ok, nu avem cum sa plafonam nr de zile cand e vorba de bucati de luna.
    Prompta ca intotdeauna. Multumesc.
    Daca, constanta, ar fi pe inclusiv ore suplimentare?


    Am facut o simulare la D112 pe ianuarie- indiferent ca in luna sunt mai mult sau mai putine zile lucrate( pe pontaj) decat zile lucratoare, in D112 apar peste tot 20 zile lucrate .
    De ce, daca am 12 zile lucrate a cate 10 ore, inclusiv ziua de 24 ian, la sinteza apar 14 zile lucrate iar daca, inregistrez cele 10 ore lucrate in LL, la SPL1 pt a i se plati omului, nr zile lucrate se modifica la 13. La ce setari trebuie sa ma uit? Unde gasesc configurari corecte pt salarii, pt diverse situatii?

    Multumesc mult!

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Pentru cazul dvs de lucru 12 cu 24, constanta pusa pe inclusiv nu v-ar avantaja, ma rog, nu i-ar avantaja pe angajatii dvs. Ce inseamna inclusiv? Inseamna ca din totalul orelor lucrate scad orele suplimentare (adica week end, sarbatori legale) si ajung la un nr de zile lucrate mai mic decat ar trebui.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •