Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9

Thread: erori wimentor

  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit erori wimentor

    Eram in wimentor si am a vrut sa fac o compensare imi da eroare: exception EDatabaseError in module MENTOR>EXE at 0032E88f. Cannot perform this operation on a closed dataset. aceasta eroare mi-a aparut am dat ok si ca sa pot face compensarea a trebuit sa ma deloghez din winmentor dupa care am putut face aceasta compensare. Ciudat este ca exact cand m-am delogat mi-a dat eroarea de care se vorbea zilele trecute pe forum insa nu mai este caci vad ca s-au pierdut ceva mesaje de cand a fost inactiv siteul, aceea eroare cu RUN TIME ERROR.
    Am mai

    Am mai avut o situatie si mai ciudata si anume sa ma trezesc ca imi spune o colega ca are interzis pe o firma in declaratii lucru care este neadevarat, ea avand acces la acea firma, ea incerca sa schimbe firma si asta in declaratii in timp ce alta colega lucra in mentor, lucru care este posibil, tot asa era singura firma pe care nu avea acces, singura solutie delogarea colegei care lucra in mentor si relogarea ei ciudat e ca la delograrea din mentor colega s-a delogat si ia aparut eroarea de Run time Error.

    Era un topic saptamana trecuta in care se semnala delogarea din mentor cu Run time error si ca e fara probleme, deacord insa se pare ca ce o genereza face probleme la alte operatii in mentor. cazurile de mai sus sunt doua exemple cu care m-am confruntat eu. Poate acestea ajuta la identificarea mai rapida a acelei eroare si a o elimna
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Eu personal azi am avut 4 delogari de mentor fortat ca erori ca cele de mai sus si care delogari au fost cu faimoasa eroanre RUN TIME ERROR. chiar nu se poate face nimic pentru a o elimina, in conditiile in care ar fi doar la delogare nu as avea probleme ca o am la sfarsit de zi sau cand ma deloghez DAR in momentul de fata cand mie lumea mai draga mentorul imi blocheaza baza de date pt ca in spate ceva ii genereaza aceasta eroare si trebuie sa ma deloghez sa primesc eroare de la windows ca nu e corect inchidrea de program si pe urma imi da run time eror at mentor si o adreasa de numere si pe urma ma reloghez si pot folosi mentorul fara restrictii, pana e identificata ce pot face ca sa nu ma mai trezesc ca evenimentele care o genereza ma obliga sa ma deloghez ca sa pot lucra in mentor.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Erorile sunt in curs de rezolvare.

  4. #4
    Data inscrierii
    January 2012
    Posturi
    99

    Implicit

    Buna ziua,
    In ultima saptamana restartam serverul de minim 5 ori pe zi... Cele mai des intalnite eroari par a fi: (aproximativ textul din eroare) "cannot perform change on a closed datasheet" apoi "run time error" ...

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Va rog sa luati de pe ftp clienti, exe cu .04. Se pune si pe server si pe statii. Ar trebui sa mai elimine din erorile aparute de la ultima versiune

  6. #6
    Data inscrierii
    January 2012
    Posturi
    99

    Implicit

    Multumesc, dar nu-mi dau seama la care fisier va referiti.
    Multumesc.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Executabil 880.04. Se gaseste pe ftp 2 clienti, accesibil din total commander. Rugati distribuitorul sa va ajute daca nu il aveti configurat

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Cu executabilul 880.04 am incasat azi o dubla eroare exact cand trebuia sa ii dau unu client o factura(mentor, iesiri), adica cel mai placut moment cand iti sta cineva in cap si se grabeste,: Cand sa salvez factura primeam eroarea: Exception EDataBaseError in module Mentor.exe at 00133203. Cannot perform this operation on a closed dataset. , renunt inchid programul dau log off la remote, reintru in pc , reintru in mentor refac factura nici o modificare tot aceeasi eroare ca mai sus, zic sa rezolv problema dau un refacer solduri stocuri da de unde primesc eroarea: Nu resusesc sa scriu in fisierul stoc Incerc din nou? On AddKey: GetCodeS Cannot perform this operation on a closed data set. iar de aici singura modalitate de a iesi a fost task manager si inchider cu end process , restart la conexiune, ca mentorul era activ, dupa restart nu ma lasa sa intru cica sunt activ si uite asa pierd eu 10-15 minute insa macar de data asta dupa refacere solduri stocuri care era blocat programul si era singura operatiune activa pe care o mai puteam rula a functionat. Ceva iidei de rezolvare mai rapida?

    PS: daca tot sunt asa multe erori pe aceste versiuni datorita protarii nu mai bine am face un topic strict de erori pana se scapa de aceste erori datorita portari nu de alta insa o sa avem cateva sute de topicuri cu diverse erori insa toate in baza cam acelasi lucru.
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Alta firma, alta tabela de data asta adaugam in comercial un leasing de la un furnizor si creeam masina cand sa dau salvare primesc aceeasi exception .... Cannot perform this opertion on a closed dataset.

    Ps: delograre din mentor nu ajuta cu nimic, de data asta am intrat direct in nomenclator articole si aceeasi eroare. Ce sa vezi dau din nou si aici refacere stocuri aceeasi problema ca mai sus. se pare ca pe zi ce trece nr de erori cresc.
    Ultima oara editat dealexadi; 13 March 2020 la 17:36 Motiv: adaugat ps

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •