Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit Timpi foarte mari pentru import din alte aplicatii v 879.03

    Am intalat mentor versiunea 879.03 saptamana trecuta si se pare ca a fost cea mai proasta alegere, insa fara ea nu pot face salarii, este imposibil ca timpul de import la niste facturi sa fie de 10 minute si nu vorbim de foarte multe documente ci doar de 46 de facturi de intrare. Este inadmisibil ca sa se intample asa, ma simt precum un beta tester primesc un kit care ar trebui sa repare niste probleme, pe acelea le repara si strica altele, am inteles ca o sa fie o perioada mai grea cu trecerea la noua versiune de delphi insa se pare ca pe langa problemele clasice ale wimentor si anume scoaterea cu intarziere a updateurilor acum ma lovesc si de versiuni de soft care au tot mai multe bug-uri, care ma fac sa ma intreb, mai e o solutie pe care te poti baza wimentor?
    Mi se pare inadmisibil ca pe versiunea trecuta cea cu 877 tot importul sa il fac in 2-3 minute pentru peste 500 de facturi, iar in versiunea curenta sa dureze 7-8 minute doar verificarea unui fisier de import de 46 de documente la care importul total sa dureze 10 minute.
    Am ajuns sa scriu mai multe aici pe forum pentru a raporta eroarile decat a face inregistrarea documentelor, lucru total inadmisibil, se poate preciza macar un orizont de timp rezolnabil in care sa stiim ca s-a incheiat aceasta trecere sau poate dura si 2-3 ani?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Verificati sa nu se fi schimbat constantele de identificare, asa se intampla (creste timpul) cand adauga inregistrarile noi in baza de date (parteneri, articole, dar nu facturile propriu zis).

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Am verificat am aceaesi identificare a articolelor prin cod intern si cod fiscal la partener. La articole am in momentul actual doar articolele definite nici un articol nou iar la furnizor am avut 2 furnizori noi i-am creeat eu, dupa care am refacut fisierul si la fel tot asa mult a durat importul. merge in sincope ca sa zic asa: in primele 4-5 secunde ajune la 20-22% dupa care dureaza de ma plictisesc , de exemplu de la 22 la 23% a durat 90 secunde.

    PS: acelasi comportament ciudat l-am avut la 2 firme diferite, una import doar facturi emise, la cealalta si intrarile si iesirile la facturi
    Ultima oara editat dealexadi; 10 February 2020 la 19:36 Motiv: adaugat ps

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    De ce cred ca e o problema de versiune, pentru ca am aceeasi procedura si pe versiunea asta e prima data cand a aparut, si am intampinat problema pe mai multe firme diferite la care am proceduri diferite insa am avut acelasi comportament.

    1. Am o firma la care import si la care se creeaza si parteneri insa fara a se creea articolele care sunt standard e primul import facu pe aceasta versiune si am vazut ca merge greu insa am zis ca o fi de la faptul ca sunt multi parteneri de creeat (vorbesc de import in facturi de iesire si sunt sub 20 de parteneri de creeat)

    2. Am alta firma la care tot asa import doar facturile de iesire la care aici am primit eroare ca nu am 2 parteneri, a durat tot asa mult timp sa fac aceasta verificare (lucru care pe varianta trecuta dura sub 1 minut in jur de 30-40 secunde acuma dureaza multe minute) dupa care am creeat eu manual cei doi parteneri direct in nomenclator si am refacut importul, deci toti partenerii existau, tot asa articolele toate exista in nomenclator (de fapt aici este un singur articol unic, ca e un gestiune depozit valorica,) insa timpul de import este cum am scris mai sus.

    3. Am o a treia firma la care am facut importul insa aici am o procedura si mai stricta, imi verific in excel furnizori si daca nu am furnizori ii creez inainte de a face importul deci nu se pune problema ca sa nu existe acesti parteneri, insa si asa timpul de import este foarte mare comparativ cu luna trecuta. Aici la acesta firma la import facturi emise sunt 99% sanse sa nu am parteneri noi iar daca sunt noi si am eroare ii creez tot eu manual si pe urma reiau procedura insa si in acest caz e o problema ca duraza foarte mult.

    Tind sa cred ca aceea verificare a partenrilor are un bug in care verifica partenerii in toate luniile de cand e deschisa firma si nu doar in luna in care se face importul caci fisierul de parteneri, sau ceva se intampla caci comporatamnetul e incepe sa ruleze normal si dupa ce ajunge la un procent variabil la unele importuri 20-22% la altele 40-45% sau altele 50-52% incepe sa raseneasca efectiv de zici ca e un pentium II si ii dai cine stie ce operatie super complicata si efectiv ajungi ca un import sa il faci in 8-10 minute. La urmatoarele importuri chiar ma bate gandul sa filemez, acuma am facut doar o verificare cu cronomentrul dupa primul import ca asa stiu cat dureaza, altfel nu avem cum

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •