Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit Mod de lucru casa de marcat

    Buna ziua,

    Am o firma care presteaza servicii catre persoane fizice. Incasarile vor fi in numerar si va folosi o casa de marcat.
    Exista un tutorial referitor la modul de inregistrare in Winmentor al informatiilor primite de la casa de marcat?
    Repet, sunt doar servicii, cateva bonuri fiscale pe zi, nu sunt stocuri sau ceva complex care sa necesite compatibilitatea casei de marcat cu Winmentorul.

    Multumesc pentru ajutor.

  2. #2
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Chiar nu exista un astfel de tutorial?
    Sau nu imi poate scrie nimeni cateva cuvinte despre modul de lucru cu casa de marcat in Winmentor?

    Multumesc

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Tutorial nu exista, avem helpul integrat in program, chiar daca nu cuprinde tot ce doriti dvs. Recomandarea noastra este intotdeauna, luati legatura cu distribuitorul, este cel mai in masura sa ajute clientii cu cerinte specifice
    Cred ca va intereseaza pe dvs este constanta Vanzari din stoc indiferent de tip contabil, ca sa puteti trece pe casa de marcat si servicii.

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Pai tocmai asta e, ca nu mi se pare o cerinta specifica. Cred ca e cea mai simpla speta ce implica casa de marcat. Cateva bonuri cu acelasi serviciu emise intr-o luna. Nu ma intereseaza la leg casa de marcat la Winmentor sau sa fac vreun import.
    As vrea sa stiu cum se inregistreaza uzual in Winmentor, ca sa nu inventez eu roata. Eu ma gandeam la Iesiri/Bonuri fiscale si sa creez un partener generic. Din ce am citit pe acest forum, se pare ca se lucreaza prin Trezorerie/Monetare.
    Din acest motiv intreb. Care este modul uzual de lucru? Cred ca in doua trei randuri ma puteti lamuri.

    Multumesc!

  5. #5
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Eu il lucrez asa: am un articol pt casa de marcat si acolo in trezorerie monetare aleg articolul pun cantitatea 1 si valoarea totala a zetului din ziua respectiva, setez ca e de la casa de marcat si pun si nr de bonuri necesare si cam asta e tot face programul 5311 cu 704 si tva si daca e cu cardul ii aleg ca e cu cardul si face in loc de 5311 pune 5125 si asta e tot. articolul e de tip stoc valoric si venitul e trecut pe 704 iar articolul are contul 473 ca articol si asa am rezolvat problema. Acum vad ca a aparut aceasta constanta, sincer nu stiam de ea.
    Daca te intereseaza mai mult imi zici si intr-o seara iti detaliez mai mult ce am facut eu.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Tot ce am facut in postarea anterioara a fost sa va incurajez sa folositi helpul din program. De pe orice macheta deschisa, se da un F1 si se deschide helpul, daca faceti o cautare pe servicii pe monetare imediat va apar niste rezultate in stanga si documentatia dorita. Colegul meu de la documentatie a inclus si imagini cu caracterizarile contabile...

  7. #7
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Helpul nu merge din pacate. Imi intoarce mesajul " MS html Help is not installed on this PC"

  8. #8
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    @ Alexadi
    Multumesc,
    O sa incerc asa. Daca am nelamuriri, va mai intreb.
    Ultima oara editat deion; 05 February 2020 la 14:27

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Mesajul asta apare cand nu are calculatorul cu ce deschide helpul.Adica va lipseste din windows. Faceti o cautare pe net cu ms help viewer si instalati pe calculatorul dvs.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •