Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 13
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    29

    Implicit Probleme indexi la mutare baza de date pe Windows Server Standard 2019

    Buna ziua,
    Lucrez in retea si incerc sa imi mut baza de date de pe Windows Server 2008 R2 Foundation pe Windows Server Standard 2019. Toate au fost bune si frumoase cu instalarea, drivere, transferul de date, cititul cheii..., dar ma lovesc de o problema. Cánd doresc sa fac reindexare din modulul Service pe orice firma, tot imi da mesaj ca indexii IOART.DB si IOBANCA.DB sunt corupti si sa restaurez baza de date din ultima salvare sau sa contactez proiectantul. Se intampla treaba asta doar pe luna deschisa, indiferent de firma selectata. Daca nu fac reindexare total este perfect, iar cele doua DB-uri sunt integrate perfect. La fel, daca fac reindexarea pe serverul vechi, nu imi da nicio eroare. Este vreo setare care trebuie facuta in WinMentor, Borland sau Windows pentru a depasi aceasta problema ?
    Mentionez ca viteza de lucru pe serverul nou este uriasa comparativ cu vechiul server. Undeva la 1/3 din timpul alocat pentru operatiuni similare, folosind baze de date identice.
    Multumesc anticipat pentru raspuns!

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Procedura de Reindexare este putin diferita de cea de Verificare structuri. La reindexare se sterg indexii ca sa poate fi creati din nou. Daca sunt comportamente diferite intre cele doua sisteme de operare inseamna ca sunt si setari diferite pentru windows. Incercati in prima faza sa verificati drepturile pe windosul nou, sa nu fie ceva ce ar putea impiedica crearea indexului nou, sa nu poate fi scris.

  3. #3
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    29

    Implicit

    Mulțumesc pentru răspuns. Instalarea Windows-ului a decurs standard. Nu am făcut nimic în plus sau în minus față de precedenta. În materie de drepturi mi-am dat toate drepturile de care am eu cunoștință atât la Winmentor cât și la Borland. Repet, programul funcționează perfect atâta timp cât nu-i dau reindexare. Și nu înțeleg de ce șterge tot timpul aceleași DB-URI. Și doar în lună deschisă. Este valabil la orice variantă de Mentor. Am încercat cu o variantă mai veche de pe ftp și se întâmplă același lucru. Mă întreb dacă faptul că lucrez pe versiunea Standard 2019 Evaluation contrază. Nu aș vrea să dau vreo 80-90.000 pe un Windows incompatibil cu Winmentorul. Credeți că ați putea fi un pic mai concretă în sugestii?

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Eu unul cand am facut mutari de pe un SO pe alt SO sau de pe un hdd pe alt SSD am verificat drepturile la share linie cu linie si virgula cu virgula si a fost totul ok, fa o comparatie pana in cel mai adanc punct la aceste drepturi. Iar instalarea la program o fac numai cu run as administrator, sa stiu ca nu sunt probleme. Mai nou am vazut ca pe wind 10 care e comun cu server 2019 la kernel ca ruleaza mai ok mentorul daca ii dau sa ruleze cu drepturi ca adminsitrator setate pe executabil.
    Iti da eroare pe luna inchisa pt ca doar acolo face reindexarea la lunile inchise nu are cum sa faca acest lucru, eu asa am sesizat.

  5. #5
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    29

    Implicit

    Mulțumesc pentru răspuns. Instalarea a fost realizată cu Total Commander în modul de ‘Run as administrator’, iar rularea programelor la fel. Drepturi am dat atât pe executabil cât și pe folder. Drepturile la share sunt setate pe everyone așa că nu prea cred că de aici vine problema.

  6. #6
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    29

    Implicit

    Și nu prea pricep de ce se leagă doar de cei doi IOART.DB și de IOBANCA.DB. Până la cele 2 fișiere precum și după ele reindexare decurge fără erori.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    1.ai rulat din arhiva sau ai dezarhivat kitul si l-ai rulat din folderul rezultat?
    2. Ai dep activat, mentorul e trecut la exceptii, la fel si instal.exe.
    3. Ai verificat permisiunile intre cele 2 SO? pe mentor ar tr sa ai inclusiv si acele special permission (vezi ca in securityai niste advanced poti si de acolo sa verifici ce setari ai).
    Iti zic din ce probleme m-am intanlit eu cu ele cand mi-am reinstalat bazale de date si ce a trebuit sa setez. Sper sa te ajute macar una din aceste punte de plecare. Sunt curios cum ai rezolvat pana la urma si de la ce a fost acesta problema.

  8. #8
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    29

    Implicit

    Totul este setat corect, excepție în DEP, adăugat în Firewall, setate permisiunilor pe mentor, borland, cheie. Programul funcționează impecabil până în momentul când vrei să faci o reindexare. Oricum, eu mi-am mutat mentorul pe acest server de vreo câteva zile și cel puțin până acum totul este ok. În schimb, pe un alt server, care lucrează pe Windows server 2016 de vreo 3 ani, care nu a avut nici o problemă până acum, au început să apară tot acest gen de erori după update-ul Microsoft de marți. În mod sigur, în ambele cazuri este vorba despre permisiuni de Windows și nu de mentor. Explicație: Lucrez în satelit, cu 2 chei de rețea, de asta am 2 servere.

  9. #9
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Ai share de retea sau terminal service?

  10. #10
    Data inscrierii
    December 2016
    Posturi
    29

    Implicit

    Terminal service

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •