Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 11
  1. #1
    Data inscrierii
    December 2012
    Locatie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    14

    Implicit Too many open databases. Alias. (Mentor 877.01)

    La verificare structuri am intalnit de mai multe ori aceasta eroare.

    Aveti vreo idee cum se rezolva ?
    Daca sunt mai multe calculatoare client conectate la baza de date, se blocheaza TOTI clientii conectati


    Multumesc anticipat pentru raspunsuri

    Dan
    Imagini Atasate Imagini Atasate
    Ultima oara editat dedmoldovan; 05 January 2020 la 00:59 Motiv: Se pare ca am incarcat initial o imagine gresita

  2. #2
    Data inscrierii
    December 2012
    Locatie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    14

    Implicit

    Tocmai am inlocuit captura din attachment cu cea corecta.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 517

    Implicit

    Utilizatorii conectati lucreaza pe firma pe care se incearca verificarea de structuri? Pentru ca nu ar fi ok, firma care urmeaza o verificare de structuri nu trebuie accesata de nimeni

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Am intanlit si eu de 2 ori aceasta eroare, la mine era generata de la faptul ca rulasem mai multe firme (peste 15-20 ) si fiecare firma avea 6-7 ani de cand era deschisa in baza, dar inchiderea si deschiderea mentorului a rezolvat problema, deci era un fisier temporar prea mare.

    PS: am intanlit aceasta eroare la una din ultimele 2-3 actualizari, nu mai stiu exact ce versiune
    Ultima oara editat dealexadi; 07 January 2020 la 15:51 Motiv: adaugat ps

  5. #5
    Data inscrierii
    December 2012
    Locatie
    Cluj-Napoca
    Posturi
    14

    Implicit

    Citat Original a fost postat de Irina Vezi Post
    Utilizatorii conectati lucreaza pe firma pe care se incearca verificarea de structuri? Pentru ca nu ar fi ok, firma care urmeaza o verificare de structuri nu trebuie accesata de nimeni
    Eram doar eu, logat direct pe server, si faceam acolo verificari de structuri dupa upgrade la 877.01.
    Nu mai era nimeni logat la baza de date.
    Nu facusem upgrade de vreo 3 versiuni.
    In total sunt vreo 90 de firme, si pe parcursul acelor 90 de verificari de structuri cred ca mi-a dat eroarea de cel putin 10 ori

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Cred ca e o un bug in wimentor, dar si in declaratii, referitoare la acesta eroare. Aseara am rulat structuri din declaratii si am creeat in tabela de nomenclator pentru declaratia 100 impozitul, iar la penultima firma imi zicea ca nu gaseste o declaratie sa restaurez, am zis lasa ca ma deloghez dupa ce termin si ultiam firma si pe urma reincerc, insa la ultima firma am primit aceeasi eroare ca si colegul, am iesit din declaratii am reintrat in declaratii si am putut rula verificare structuri si pe firma care imi dadea eroare ca nu gaseste o decalratie si pe firma care imi dadea eroare cu: prea multe tabele deschise. Cred ca ruland asa mai multe firme ii raman deschise ceva tabele pe care programul nu le inchide si e necesar un restart de program pentru a golii memoria tampon. Imi pare rau ca nu am avut instalat un fisier de debug ca sa vedem ce anume se intampla, insa 110% sunt sigur ca e bug de programare ca apare la rulare structuri cand verifica multe tabele si mai multe firme si cred ca raman acolo rezidente in memorie.

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Oare cate versiuni mai o sa apara acest mesaj cu prea multe tabele deschise. Ieri am facut actualizarea la baza de date fara verificare structuri si azi am rulat eu verificare structuri, dupa care am inchis luna decembrie daca nu era inchisa si am modificat si constantele din presonal salarizare si la un moment dat ma trezesc cu eroarea de "too many opens database". atasat alaturatmesaj verificare structuri.jpg

    Deci sigur e o problema de cateva versiuni cu faptul ca winmentor nu inchide fisierele si raman udeva deschise si nu mai stie sa le gestioneze

  8. #8
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Am mai incasat o data aceeasi eroare. Timpul scurs intre mesajul de mai sus si cel la care scriu acuma a insemnat rularea de verificare structuri la cateva firme, insa intre timp am activat si un debug.pas la nivel de mentor (rulat cu master si iar utilizatorul de wind era administrator deci fara limitari) si la cateva firme aceeasi eroare ca mai sus o atasez mai jos putin precum si un extras cu ultimele randuri din debug pas. poate asa reusim sa scapam si noi de aceste erori, daca e nevoie am fisierul de debug salvat..
    * Init: Citesc constante... <TIMP 15:42:04.935 >
    * activare <TIMP 15:48:13.044 >
    * GetEditMode DoFirme <TIMP 15:48:16.185 >
    * GetEditMode DoFirme <TIMP 15:48:16.200 >
    * GetEditMode DoFirme <TIMP 15:48:16.216 >
    * Init: Citesc constante... <TIMP 15:48:22.060 >
    * belea...Too many open databases.
    Alias <TIMP 15:51:57.091 >
    * activare <TIMP 15:51:59.466 >
    * belea...Too many open databases.eroare -prea multe tabele deschise.jpg

  9. #9
    Data inscrierii
    May 2014
    Locatie
    Earth
    Posturi
    59

    Implicit

    Mesajul este Too many open databases, cu totul altul decat open tables...

    Pentru open tables, puteti pune la nivel de exe fisierul cursoare.dbg
    Cu nici o fereastra deschisa nu trebuie sa fie mai mult de 9 table deschise.

    Pentru databases, e cu totul altceva. database-ul este practic orice director care a deschis un tabel la un moment dat.
    De aici efectul, cu cat mai multe luni si firme accesate, cu atat mai multe baze de date.

    Se pare ca raman cumva database-uri deschise fara cursoare active... incerc sa vad care e cauza.
    Ultima oara editat deadaniel; 03 February 2020 la 19:09

  10. #10
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 368

    Implicit

    Daca ajuta am logoul din fisierul debug.pas pentru a 2 oara cand a aparut eroarea, e strict creeat inainte de a intra in mentor si oprit exact cand am iesit din mentor dupa cea am primit eroarea, si se vede acolo tot ce s-a rulat. Tot timpul eroarea a fost too many open databases.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •