Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit Mod de lucru facturi cu bonuri fiscale

    Am si eu o mica problema cu inregistrarea datelor in mentor am tot cautat si nu am reusit sa gasesc nimic in documentatie care e procedura corecta pentru lucrul in winmentor.

    1. Am factura de avans catre persoane care sunt incasate cu bon fiscal.
    - avans 5% (sau 9%) 1000 lei + 190 tva =1190 lei
    2. Am facturi de servicii care depasesc 10000 lei compuse din urmatoarele elemente
    -produs cu 19% 1500+ 285tva =1785 lei
    - produs cu 5% 9500 lei + 1805 tva = 11305 lei
    - stornare avans de la punctul 1 cu 5% (uneori e cu 9%) -1000 lei -190 tva =-1190
    Total factura: 10000 +1900 =11900 lei
    iar la achitare am un bf de 10000 lei inclusiv tva
    astfel incasat: produs 5% o parte si produs 19% o parte iar totalul lor da 10000 lei
    Achitare prin banca 1900 lei.

    Care e procedura de inregistrare a acestor documente in winmentor, ca sa fie corecta, ma intereseaza ca sa stiu si avansurile, plus ca ma incurca si faptul ca valoarea facturi este mai mare si e incasata partial cu banca. Situatia e complicata stiu, daca e ceva neclar pot detalia.

    Am si situatii cand factura 2 e sub 10000 inclusiv tva si e incasata cu bonul fiscal integral, insa nu pot bifa ca e inform cm ca am factura initiala de avans.

    Daca erau emise direct din mentor aplicam procedura cu incasare la factura si suma era cu tva 0% dar nu e, cum vedeti voi aceasta situatie in mentor,.
    Multumesc anticipat pentru ajutor.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Eu lucrez cu modul emulare de la tastatura . Daca va ajuta detaliez modul de lucru.

  3. #3
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 371

    Implicit

    Daca aveti timp, ar fi ideal o schema poate merge aplicata si in cazul meu.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    Am gandit problema asa:
    PF vine cu avans: emit bon fiscal de avans dupa care emit factura. Asa sunt legate una de alta.
    Vine marfa si aici lucrez asa: incep cu factura, facturez marfa, fac si storno la avans si fac incasare din factura fara sa scrie marfurile pe bon. Deci bifat prima casuta si a doua nu. Pe bon va apare incasare factura nr. ... . Cand merge bonul la casa de marcat am incasare 10000 lei numerar si restul prin banca.
    Daca mai doriti amanunte , cu drag.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •