Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit CASS constructii vers 875.06 si 216.01

    Buna ziua,

    Pentru o firma care aplica facilitati constructii.
    Pentru angajatii veniti sau plecati in cursul lunii, care au tarifar de 3000 lei si salariul brut sub 3000 lei, am observat o inadverdenta intre CASS-ul calculat de Mentor (vizibil in lista Contributii sinteza), care este 10% din brutul realizat in luna si CASS-ul raportat in 112 care este 10% din 3000 lei.

    Mai concret, in lista Contributii sinteza CASS-ul (scutit) este mai mic decat CASS-ul (scutit) raportat in 112.

    Pana la urma care suma este corecta?

  2. #2
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Buna ziua,

    Imi raspunde cineva la intrebarea de mai sus?

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    Luati in considerare si bifa de baza minima pe da si partea contributiei platita de angajator?

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Baza minimaeste pe DA. Angajatorul nu cred ca trebuie sa plateasca nimic. Este vorba de un angajat in cursul lunii. Nu inteleg de ce i se calculeaza Cass la 3000 lei. Repet, in Mentor suma e corecta (deduc asta din ce e cumulat in Contributii sinteza).
    Dar in 112 suma este 300 lei (10%x3000).
    Va rog sa verificati si pe o baza de date a dv aceasta situatie, ca sa vad daca sunt configurarile mele de vina sau nu.

    Multumesc pentru ajutor.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 525

    Implicit

    O sa vedem pe viitor ce mai schimbam la modul cum ducem in declaratie aceste sume scutite.

  6. #6
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    148

    Implicit

    Asadar observatia mea este corecta? Sa inteleg din raspunsul dv ca trebuie sa depun 112 asa, in asteptarea unei versinui noi care sa-mi permita sa fac o rectificativa?

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •