Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2016
    Posturi
    6

    Implicit import extrase cont bancar

    Buna ziua!
    Va rog sa ma ajutati cu aceasta informatie: se pot importa in Mentor fisierele cu extrase de cont generate de aplicatia bancilor BRD si BCR ?
    daca da, care ar fi modalitatea de implementare?

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu avem aceasta optiune in mentor.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Nici macar prin BCS?

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Stiu ca de problema asta m-am lovit si eu, singura solutie e importul platilor si incasarilor separat dupa ce le prelucrezi in formatul acceptat de import acele fisiere de tip txt, formatele le gasesti aici http://ftp2.winmentor.ro/WinMentor/D...e%20aplicatii/ , nu e nici simplu dar nici complicat, insa e necesar sa ai niste date care de multe ori nu prea le ai in fisierele de la banci, asa ca eu am renuntat sa mai fac acesta procedura. Ea merge si e functionala daca de exemplu clientul isi tine in softul de gestiune platile si incasarile de unde sa le import, altfel pentru import direct din fisierele banci am renuntat sa mai imi dezvolt aplicati de transfer din excel in txt. Sper sa te ajute cu ceva raspunsul

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Multumesc pentru raspuns. Intr-adevar, dupa ce am analizat formatul de import, am ajuns ca e mai simplu sa le introduc eu manual. Sunt multe date pe care nu am cum sa le iau din banca si ar trebui sa le introduc eu, deci e acelasi lucru. Nu m-ar ajuta cu nimic. Cred ca l-au facut atat de complicat tocmai ca sa nu se foloseasca. Eu ma gandeam ca trebuie doar codul fiscal (pentru identificarea platitorului), numele platitorului (daca e persoana fizica), data platii si suma. Daca era asa, puteam sa export din banca in format excel, apoi sa-l salvez in format TXT. In alta ordine de idei, cum s-ar importa. Ca nu am vazut vreun buton cu optiunea de importare din alte aplicatii sau ceva asemanator.

  6. #6
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Aceste doua optiuni le vei gasi in mentor/date/trezorerie ultimele 2 optiuni Import incasari ... si import plati....
    Eu le-am folosit insa le primeam de la client din site si aveam toate datele necesare in excel si le importam, le poti folosi de exemplu daca ai incasari de la curier, unde ai cam toate datele, insa pentru a face automat transferul sa merite timpul e necesar sa ai mai multe facturi (eu cand importam imi veneau cam 300-400 de facturi de incasat minim per extras)

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •