Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    August 2019
    Posturi
    17

    Implicit Trimitere facturi prin e-mail (nu gasesc butonul / optiunea)

    Tin minte ca era pe undeva o optiune de trimitere a facturilor prin E-Mail (acum 1+ ani; nu am mai flosit WinMentor de ceva timp). Din pacate nu mai gasesc butonul acum.

    Imi scapa mie ceva sau nu mai exista optiunea?

    PS1: M-am uitat deja in meniul Vizualizare din optiunea de Printare dar am doar butoane pentru Paginare, PDF si Tiparire.
    PS2: Am facut deja setarile pentru serverul de mail in Constante.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    664

    Implicit

    Mai multe deodata: in meniul de Iesiri din Date, ultima optiune.
    Una singura: in Print, Configurare, click dreapta Export

  3. #3
    Data inscrierii
    August 2019
    Posturi
    17

    Implicit

    Am sters din greseala raspunsul anterior.

    Optiunea de trimis mai multe deodata e super utila.
    Pentru o singura factura, pasii sunt: Vizualizare -> PDF -> Email

    Ca sugestii/cerinte pe care le-as avea:
    1) Cand se trimite un email se foloseste constanta de server POP (in loc de cea de SMTP). Se rezolva trecand serverul SMTP la constanta POP; habar nu am pentru ce e nevoie de serverul POP.

    2) Ar fi foarte misto daca adresa de email ar putea sa fie diferita pentru fiecare utilizator de winmentor (sau o adresa generica in constante generale cu optiune de override in constante utilizator). Vrem asta pentru ca trimitem facturi de la mai multe puncte de lucru (cu adrese de email diferite) si am vrea sa primim confirmari de plata pe adresele corecte, in loc sa ne chinuim sa aflam la ce coleg trebuie sa dam forward.

    3) Daca optiunea 2) dureaza prea mult de implementat, ar fi util sa putem seta un disclaimer pentru toate emailurile trimise din WinMentor (e.g. "Acesta este un mesaj automat iar adresa de email nu este monitorizata. Pentru departamentul de vanzari, va rog sa ne contactati la vanzari@exemplu.ro").

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •