Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2010
    Posturi
    52

    Implicit nota contabila tva colectat

    Buna ziua, am de introdus manual o nota contabila 635 = 4427 .
    va rog sa ma indrumati ce trebuie sa bifez ca sa imi duca suma si in jurnalul de vanzari.
    va multumesc
    Imagini Atasate Imagini Atasate

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu vad cum s-ar putea duce doar tva fara baza in jurnal. Orice incercare as face se duce valoarea tva ca valoare totala document ceea ce nu e corect.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Cont1 = Cont2, valoare 10.000 (aici cat ar trebuie sa fie baza)
    Cont1 = Cont2, valaore -10.000 (suma de sus, dar cu minus, pentru anulare a rulajelor)
    635 = 4427 nota dvs;

    jurnal colectat vanzari, index baza = 1, index tva = 3

    prin raportul dintre tva si baza determina pe ce coloane ajunge (adica calculeaza ce cota procentuala de tva s-a folosit si o aloca acolo unde e cazul): 9% sau 19% sau regularizare

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Da, dar tot se duce valoarea totala in jurnal nu doar tva cum se vrea

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Tot. Am facut de curiozitate testul, daca ai 0 la baza, TVA-ul se pune pe cota implicita, din constante. Eram curios, in lipsa unei baze, cum decide sa trateze suma respectiva.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Eu am facut test, duce pe 19%, numai sa nu fie de fapt alt procent de tva.....

  7. #7
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    De dus il duce, insa cum face si decontul? Ca in el exista corelatie cu baza ori cota si are o anumita marja de diferenta. Acum si daca e diferenta la inventar, imputabila, sau orice alta nebunie de neductibilitate valoarea respectiva are o baza iar baza e normal sa apara si in jurnal dar si in decont, cel putin asa o vad, iar baza contabil o anulezi cu o nota contabila cum a zis Dragos, aici asta mi se pare solutia optima. Chiar si la un control de fond pe tva , la toate situatile cerute are 2 coloane baza si tva (tva e rezultatul unei actiuni adica a bazei inmultita cu o cota, deci daca baza nu exista nu vad de ce sa existe rezultanta adica tva).

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •