Pagina 1 din 2 12 UltimUltim
Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 11
  1. #1
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    39

    Implicit Eroare 112 constructii

    Bunza ziua!
    Am vrut sa generez d112 si imi da urmatoarea eroare(mentionez ca am un contract part time cu venitul sub 3000)cifra de afaceri e 100% constructii.

    A: angajator (1) sectiune angajatorC4 (1)
    Contributia angajator CAM nu este calculata corect
    atentionare regula: A91b: C4_ct (10) = C4_ct calculat cf. regulii (11)
    A: asigurat (4) [idAsig = 4] sectiune asiguratA (1)
    atentionare regula: S24.2: daca A_1 not in (3,7,16,17,23,24) si A_8>0 atunci A_11 > 0
    E: asigurat (4) [idAsig = 4] sectiune asiguratA (1)
    Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
    eroare regula: S27: A_14 (101) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(119)
    A: asigurat (4) [idAsig = 4] sectiune asiguratA (1)
    atentionare regula: S26.2: A_13 (475) = A_11(0) pt A_1 not in (3,15,22,2)

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Buna ziua,


    Daca este declaratia aferenta lunii august este normal sa va apara erori deoarece in versiunea 871.01 se aplica OUG 43/2019, iar Duk-ul nu este actualizat in aceasta privinta. Momentan nu puteti depunde D112 aferenta lunii august.

    In versiunea 871.01 sunt calcule estimative pentru cei cu CAEN constructii si urmeaza sa luam masurile necesare (revenim la OUG 114/2018 sau actulizam conform proiectului ce va fi publicat pentru D112), in functie de ce se va posta pe siteul ANAF si MFINANTE.

    Urmariti site-ul nostru pentru a fi la curent cu ce aveti de facut.

  3. #3
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Buna ziua,

    Si eu am o eroare de acest gen la 112 august.

    E: asigurat (25) [idAsig = 25] sectiune asiguratA (1)
    Contributie Individuala SANATATE diferita de suma calculata
    eroare regula: S25: A_12 (300) = round(Max(A_11,salmin*A_8/NZL) * CIsan) (277)
    E: asigurat (25) [idAsig = 25] sectiune asiguratA (1)
    Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
    eroare regula: S27: A_14 (750) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(693)

    Firma are CAEN de constructii, salariul minim este de 3000 lei, dar cifra de afaceri nefiind 80% constructii, nu aplica facilitati.
    In cazul angajatului pentru care am eroarea, datorita absentelor (netransmise in Revisal, deci nesuspendate) nu are sal de 3000 lei corespunzator zilelor lucrate, deci plateste si angajatorul o parte din CAS si CASS.
    Cum rezolv cu eroarea?

    Multumesc!

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Verificati intai in conditii salarizare sa aveti baza minima pusa pe da, sa aveti salariul minim completat pentru angajatul respectiv. Apoi verificati pe contributii sa aveti trecuta jos baza de calcul la salariul minim pe care l-ati trecut in conditii. Luati documentatia pas cu pas de pe site si verificati setarile, pare a fi ceva ce v-a scapat in aceste configurari. ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Doc..._SALARII/2019/

  5. #5
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Am verificat configurarile. Nu vad sa-mi fi scapat ceva. Puteti face o verificare pe baza dv de date cu un caz similar cu al meu?

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Eu am facut simulare, dar nu am cum sa reproduc exact conditiile de la dvs de pe baza. Va recomand sa luati legatura cu distribuitorul sa vada exact pe baza dvs de date ce nu se potriveste.

  7. #7
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Verificati la o firma de constructii, care nu aplica facilitati in august, daca pentru un angajat cu 3000 lei brut si cu o absenta, (deci pt care angajatorul plateste ceva CAS si CASS) va da eroare la 112. Daca da, atunci e de la voi. Daca nu, atunci e de la mine si trebuie sa iau legatura cu distribuitorul.

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Nu am eroare. Aveti ambele tipuri de contributii pe angajati?

  9. #9
    Data inscrierii
    October 2017
    Posturi
    146

    Implicit

    Nu le aveam.
    Le-am trecut acum. Eroarea persista.

    In luna iunie, la o situatie similara nu am avut eroare. Am avut o atentionare pt caculul contrib la sanatate.

  10. #10
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Pe ce versiunea sunteti? Incercati ftp://ftp.winmentor.ro/WinMentor/Versiune%20OUG%20114/
    Cu toate ca daca nu aplicati facilitati nu ar trebui sa aveti erorile pentru oug 43 din ultima de pe site. Dar incercati si asa....

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •