Sunt afisate rezultatele de la 1 la 6 din 6

Thread: eroare 112

  1. #1
    Data inscrierii
    November 2016
    Posturi
    39

    Implicit eroare 112

    buna ziua!
    Am urmatoarea eroare:salariatul respectiv e in concediu fara plata luna august, im pontaj apare suspendat.


    A: asigurat (9) [idAsig = 9] sectiune asiguratA (1)
    atentionare regula: S22.2: daca asigSO = 1 si A_1=(1,8,2,9,10,11,12,13,14,16,24,19,6,21,22,17,23 ,25,26,27)atunci A_9 > 0

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

  3. #3
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Dupa mine ar trebui in Mentor sa se poate selecta ca nu e asigurat in acea luna la somaj si astfel la generarea D112 sa apara la asigSO = 2, nu 1.

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Va asumati legal aceasta optiune? Pentru ca noi nu ne-o asumam. Cereti instructiuni de la anaf sa vedeti ce va zic ei, eu personal va dau din regulile de completare a acestei casute pentru somaj: Caseta „Asigurat/neasigurat in sistemul asigurarilor pentru somaj” - se completeaza pentru a se evidentia daca persoana este asigurata/neasigurata obligatoriu in sistemul asigurarilor pentru somaj, potrivit prevederilor Legii nr. 76/2002 privind sistemul asigurarilor pentru somaj si stimularea ocuparii fortei de munca, cu modificarile si completarile ulterioare, in luna de raportare, astfel:
    - „1” - pentru persoanele asigurate obligatoriu in sistemul asigurarilor pentru somaj, potrivit legii, in luna de raportare, inclusiv in situatia in care raporturile de munca/serviciu/juridice ale acestor persoane sunt suspendate, conform prevederilor legale;
    - „2” - pentru persoanele care nu sunt asigurate obligatoriu in sistemul asigurarilor pentru somaj, potrivit legii, in luna de raportare.

  5. #5
    Data inscrierii
    November 2013
    Posturi
    128

    Implicit

    Nu v-am spus sa va asumati nimic, doar sa existe posibilitatea sa se treaca in mentor ca nu e asigurat. O persoana in concediu fara plata, are CIM suspendat si deci nu e asigurata. Cum poti fi asigurat obligatoriu daca nu ai salariu si nici ore lucrate? As vrea sa pot decide eu daca vreau sa pun 1 sau 2. Interpretarea d-voastra e absurda.

    Ba mai mult Legea 76/2002 precizeaza clar:

    Art. 19. - În sistemul asigurărilor pentru şomaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii, cu excepţia persoanelor care au calitatea de pensionari:
    a) persoanele care desfăşoară activităţi pe bază de contract individual de muncă sau pe bază de contract de muncă temporară, în condiţiile legii;

    Credeti ca desfasoara activitate un salariat cu CIM suspendat? Care poate fi suspendat si 1 an?

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    De ce nu cereti un punct de vedere si de la anaf? La urma urmelor softul j cu validarile este al lor.
    Ultima oara editat deIrina; 10 October 2019 la 18:00

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •