Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
    Data inscrierii
    April 2010
    Posturi
    32

Implicit nota contabila tva colectat

Buna ziua, am de introdus manual o nota contabila 635 = 4427 .
    va rog sa ma indrumati ce trebuie sa bifez ca sa imi duca suma si in jurnalul de vanzari.
    va multumesc
    Imagini Atasate Imagini Atasate

Irina e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    1 006

Implicit

Nu vad cum s-ar putea duce doar tva fara baza in jurnal. Orice incercare as face se duce valoarea tva ca valoare totala document ceea ce nu e corect.

Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    485

Implicit

Cont1 = Cont2, valoare 10.000 (aici cat ar trebuie sa fie baza)
    Cont1 = Cont2, valaore -10.000 (suma de sus, dar cu minus, pentru anulare a rulajelor)
    635 = 4427 nota dvs;

jurnal colectat vanzari, index baza = 1, index tva = 3

prin raportul dintre tva si baza determina pe ce coloane ajunge (adica calculeaza ce cota procentuala de tva s-a folosit si o aloca acolo unde e cazul): 9% sau 19% sau regularizare

Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    1 006

Implicit

Da, dar tot se duce valoarea totala in jurnal nu doar tva cum se vrea

Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    485

Implicit

Tot. Am facut de curiozitate testul, daca ai 0 la baza, TVA-ul se pune pe cota implicita, din constante. Eram curios, in lipsa unei baze, cum decide sa trateze suma respectiva.

Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    1 006

Implicit

Eu am facut test, duce pe 19%, numai sa nu fie de fapt alt procent de tva.....

alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    617

Implicit

De dus il duce, insa cum face si decontul? Ca in el exista corelatie cu baza ori cota si are o anumita marja de diferenta. Acum si daca e diferenta la inventar, imputabila, sau orice alta nebunie de neductibilitate valoarea respectiva are o baza iar baza e normal sa apara si in jurnal dar si in decont, cel putin asa o vad, iar baza contabil o anulezi cu o nota contabila cum a zis Dragos, aici asta mi se pare solutia optima. Chiar si la un control de fond pe tva , la toate situatile cerute are 2 coloane baza si tva (tva e rezultatul unei actiuni adica a bazei inmultita cu o cota, deci daca baza nu exista nu vad de ce sa existe rezultanta adica tva).

Reguli de Postare

• Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •