Sunt afisate rezultatele de la 1 la 3 din 3
  1. #1
    Data inscrierii
    September 2019
    Posturi
    2

    Implicit Evidenta venituri in avans

    Buna ziua


    fiind preluati de o firma poloneza, ni s-a cerut conform standardelor IFRS sa tinem o evidenta mai clara a veniturilor incasate din prestari servicii. Serviciile noastre sunt facturate in avans pe 1,3,6 sau 12 luni, pana acum le facturam direct pe venit 704 in luna incasarii. Acum ei vor sa tinem o evidenta in timp real a utilizarii serviciilor, practic vor sa inregistram veniturile pe 472 si ulterior in functie de lunile achitate in avans sa le distribuim pe 704


    Avand in jur de 2000 de facturi lunar ar fi foarte greu sa merg pe varianta de factura in avans si ulterior sa facturez lunar servicii ca sa sting 472


    Am cautat pe forum si am mai intrebat pe grupuri dara fara o solutie, am discutat si cu distribuitorul zonal. Am gasit Evidenta cheltuieli in avans insa nu si pentru Venituri


    Aveti cumva vreo solutie in acest sens, ceva asemanator cheltuielilor in avans


    Va multumesc anticipat
    Cu stima
    Cristina Moldovan

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Sunteti pe sectiunea de WinMentor clasic. Daca pe acest WinMentor il aveti (si nu Enterprise), nu, nu exista Venituri in avans (si nici cheltuieli, dar aici se pot face prin simula prin Imobilizari).

    In schimb, daca va refereati la Enterprise, atunci acolo au aparut si Veniturile in avans.

  3. #3
    Data inscrierii
    September 2019
    Posturi
    2

    Implicit

    Citat Original a fost postat de DragosE_WT Vezi Post
    Sunteti pe sectiunea de WinMentor clasic. Daca pe acest WinMentor il aveti (si nu Enterprise), nu, nu exista Venituri in avans (si nici cheltuieli, dar aici se pot face prin simula prin Imobilizari).

    In schimb, daca va refereati la Enterprise, atunci acolo au aparut si Veniturile in avans.
    Va multumesc de raspuns. Da sunt pe winmentor Clasic, la imobilizari am incercat doar ca fiind factura de iesire din pacate nu am stoc intial la facturare si nu merge ca la cheltuieli. O sa contactez distribuitorul zonal pentru Enterprise

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •