Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit Vanzare mijloc fix in curs de amortizare

    In luna aprilie s-a vandut un mijloc fix care mai avea o perioada de amortizare.

    In luna mai apare ca nerezolvat la mijloace fixe, insa fara date generale, iar in liste nu apare. Balanta este corecta.

    In luna iunie mijlocul fix apare din nou cu amortizarea in continuare, apare si in balanta si in lunile urmatoare fara sa se tina cont de vanzarea din aprilie.

    Am urmat procedura de verificare a bazei de date, insa fara rezultat. Cum pot sa rezolv mijlocul fix din iunie incolo?

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Am incercat sa pic pe cazul dvs., dar nu am reusit. Doar prin analiza bazei de date se poate oferi o solutie.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit

    Nu stiu daca ajuta capturile de ecran, insa este o necorelare pe undeva dar nu o gasesc.

    01-mfix-aprilie.jpg

    02-mfix-mai.jpg

    03-mfix-iunie.jpg

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit

    Am mai facut o incercare cu schimbarea starii in "Vanzare in luna curenta" pentru luna iunie, cand a reaparut. Modificarea este valabila doar pentru luna urmatoare, dupa inchidere de luna, in august mijlocul fix apare iar. Mijloacele fixe sunt setate dupa documentatie, iar in constante sunt trecute conturile sintetice.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    Ma intriga ceva: de ce scrie in continuare "Cantitate in stoc: 1" ?

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2013
    Posturi
    88

    Implicit

    Vanzarea s-a facut printr-o nota contabila (este vorba de un transfer de patrimoniu), iar rezolvarea mfix prin schimbarea starii in "Vandut in luna curenta".

  7. #7
    alexadi e online acum Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Si scaderea din stoc ai facut-o prin diminuarea de stoc sau nu s-a facut deloc ca atunci e normal sa faca asa daca el gaseste in stoc acel mijloc fix.

 

 

Tags for this Thread

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •