Sunt afisate rezultatele de la 1 la 4 din 4
  1. #1
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    37

    Implicit Cum ajung la configurari - alte deduceri

    Un salariat cu timp partial, pentru care am specificat" NU " la baza minima.
    Nu stiu de ce baza de calcul a impozitului pe salarii se diminueaza corect cu valoarea contributiilor sociale, dar in final se repun aceste retineri cu semnul minus si asfel se anuleaza deducerea.
    Astfel revine un impozit mai mare cu 10% din valoarea contributiilor.
    La alta firma cu aceleasi configurari la salarii , calculul bun.
    Va rog,
    Multumesc.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 524

    Implicit

    Trebuie sa fie ceva din setari, eu nu reusesc sa ajung la aceasta situatie. Daca spuneti ca aveti corect pe alta firma incepeti sa comparati setarile.

  3. #3
    Data inscrierii
    July 2010
    Posturi
    37

    Implicit

    Mai am niste detalii:
    Totul pleaca de la bifarea "cumul de functii" la conditiile de salarizare ale subiectului.
    Am preferat sa fac aceasta setare pentru ca persoana cu fractiuni de norma in societati diferite sa nu beneficieze de deducerea de baza la fiecare loc de munca.
    Pentru ca am bifat aceasta conditie, nu-i mai acorda drept de deducere nici pentru contributia la pensii. Nu-i corect ! La sanatate nu-s probleme.
    Deci, cum sa fac sa poata beneficia de deducerea de baza dar sa-i recunoasca deducerea pentru asigurari de pensie ?
    Va rog, dna Irina ...

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 524

    Implicit

    Verificati sa nu fi pus din greseala bifa pe da la venituri neimpozabile in conditii salarizare pentru omul respectiv.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •