Sunt afisate rezultatele de la 1 la 9 din 9
  1. #1
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit Factura fiscala la bon casa de marcat

    La intocmire factura pentru mai multe bonuri fiscale de la casa de marcat eliberate in cursul lunii pun DA la info casa de marcat si la Nr bonuri CM ( numarul bonurilor , 10 in luna mai , pentru care se elibereaza factura )
    In declaratia 394 la randul 127 " Total incasari in perioada de raportare prin intermediul AMEF inclusiv incasarile prin intermediul bonurilor fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate" - apare suma totala inregistrata in casa de marcat in cursul lunii - suma aferenta facturii pentru cele 10 bonuri
    La randul 126 " Total nr bonuri fiscale -incasari in perioada de raportare prin intermediul AMEF inclusiv incasarile prin intermediul bonurilor fiscale care indeplinesc conditiile unei facturi simplificate" -apare numarul total de bonuri - cele 10 bonuri aferente facturii eliberate

    Unde apar cele 10 bonuri in declaratia 394 ? ( in declaratia 4200 apare numarul total de bonuri iar in declaratia 394 apar cu 10 mai putin)

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    In declaratie trebuie sa va apara factura si daca descarcarea pe monetar a fost facuta corect, nu ar trebui sa va apara nimic la casa de marcat. Adica pe monetar trebuie sa aveti bifa de provine de la casa de marcat si asociate jos nr de bonuri si factura aferenta.

  3. #3
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Daca pun bifa ca provine de la casa de marcat la numarul de bonuri apare 1 si nu pot modifica .

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Va atasez o imagine, eu pun bifa sus pe monetar, incercuit cu rosu, trec bonuri si apoi factura buton activ selectez factura si e gata.monetar.jpg

  5. #5
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Incercati cu mai multe bonuri . Daca e un singur bon e ok inregistrarea , dar totusi e o diferenta la numarul bonurilor intre declaratia A4200 si 394.
    Probabil ca la randul 126 ar trebui sa apara numarul total de bonuri , inclusiv cele aferente facturii.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Cred ca dvs preluati pe monetar bonuri de la casa de marcat, iar in procedura de care va spun eu mai sus nu este implicata preluarea de la casa de marcat, este doar monetar pe care scriu eu manual nr de bonuri si asociez factura pe care tot eu am scris manual numarul de bonuri pentru care a fost facuta.

  7. #7
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Inregistrez Z -ul de la casa de marcat din ziua in care eliberez si factura . Daca pe Z am 200 de bonuri , pe monetar trec tot 200 , mai jos selectez factura iar in dreptul ei la " Bonuri casa de marcat pentru care s-au emis facturi pereche " apare 1 , desi ar trebui sa fie 10.
    Tot asa apare 1 si in imaginea pe care ati atasato .

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    658

    Implicit

    La intrebarea initiala, eu stiu (daca nu ma inseala memoria ) ca bonurile la care s-a eliberat factura nu mai apar la sectiunea AMEF, nici ca valoare, nici ca numar.

  9. #9
    Data inscrierii
    April 2015
    Posturi
    44

    Implicit

    Ca valoare , factura respectiva apare la livrari , dar ca numar de bonuri nu stiu daca e in regula sa nu apara cele 10 bonuri de pe factura in declaratia 394 si sa fie diferenta intre cele doua declaratii 4200 si 394.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •