Sunt afisate rezultatele de la 1 la 7 din 7
  1. #1
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit Generare bon din comenzi de clienti eronata

    Imi poate explica cineva de ce la generarea unui bon de casa din comenzi de la clienti, la produsele cu denumire identica, dar atribute diferite, insumeaza canitatile de la acestea si le trece la fiecare pozitie cu denumirea respectiva? Am fost nevoit sa anulez un bon din cauza acestei erori. Am atasat captura de ecran.
    Mentionez ca aceeasi eroare apare si daca se preia in bon comanda cu click dreapta in macheta bonului.
    Mi s-a mai intamplat asta.
    Este un bug al programului care se perpetueaza de cativa ani. Nu mi se pare normal.
    Eroare preluare din comenzi.jpg

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Am reprodus situatia, am pus un tichet.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Inca nu s-a rezolvat situatia. Astazi am mai avut o situatie: Pe Comanda client aveam doua produse: unul cu cantitatea 175 si unul cu cantitatea 5. Am generat bonul de casa si mi-a pus la ambele pozitii cantitatea de 175. Norocul meu ca m-a intrebat clientul de ce e asa mult de plata. Cand am verificat, am observat ca a doua pozitie avea tot 175 la cantitate. Va rog rezolvati asta, mi se pare destul de importanta!

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Voi trece si pentru aceasta situatie tichet. Stiu ca este un deranj pentru dvs utilizatorii, dar trecerea pe delphi 10 va avea si avantaje in timp dupa ce trecem de aceasta prima etapa.

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Daca va uitati mai jos, aceasta situatie a fost semnalata in 22.06.2019, deci inainte de trecerea la Delphi 10.

  6. #6
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Da, dar a fost rezolvata, pentru ca eu personal am testat sa vad daca merge, din pacate a revenit acum, nu stiu de ce.

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit

    Eroare generare bon de casa din comenzi clienti.jpg
    Dupa cum se vede din captura de ecran de mai sus, acuma este si mai grav. Nici nu conteaza atributele. La cantitati pune niste numere aleatorii fara nicio legatuta (sau, nu-m,i dau eu seama de unde le ia). Dupa parerea mea, e destul de urgenta repararea acestui bug. Daca sunt 20 pozitii sa stau cu clientul in fata sa verific fiecare pozitie, peste o saptamana as mai avea clienti veniti astazi...

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •