Sunt afisate rezultatele de la 1 la 5 din 5

Thread: Fisa partener

  1. #1
    Data inscrierii
    February 2014
    Locatie
    Timsioara
    Posturi
    225

    Implicit Fisa partener

    Mai am o intrebare de baraj. De unde pot lista o fisa partener viabila si corecta? Adica, daca un client mi-a dat un avans, la fisa partener client, nu apare factura de avans, iar daca dau indiferent de tipul contabil, factura de avans apare fara TVA, deci se denatureaza soldul. Daca un client imi cere fisa partener in care sa fie evidentiate TOATE facturile si chitantele, si soldul, de unde ii dau asa ceva? Mi s-ar parea ciudat ca WinMentor-ul sa nu fie capabil sa genereze asa lista simpla, o lista cu toate facturile si chitantele emise catre acel client, si un sold la momentul respectiv.

  2. #2
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    245

    Implicit

    La mine in fisa partener apar toate facturile indiferent ca sunt de avans , servicii sau marfa.
    Am facut un test azi , si ultima factura cea de 238 este de avans, deci imi apare la fisa furnizor.
    Untitled.jpg
    Intr-adevar daca dau "indiferent de tipul contabil" atunci lista nu mai e corecta.

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    95

    Implicit

    Așa cum spune și d-na Maria facturile de avans de la client (de altfel si cele de la furnizor) apar corect în fisă. Dacă la dvs nu apar însemană că aveți o problemă în configurarea partenerilor.

    Totuși, eu bănuiesc că vă referiți la avansurile încasate de la client pe baza chitanței, avansuri care apar în fișă fără TVA (și este corect așa). Aceste avansuri trebuie să le facturați către client și astfel fișa devine corectă.

    Cu stimă,

  4. #4
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Eu cred ca acea lista de ne intreaba colegul de ea este aceea lista comerciala de tot umbla agentii de la firmele de distributie si in care apare soldurile scaznad in ele si sumele care se regasesc in 419.
    Vrea ceva de genul:

    Factura 1 in data 01.05.2019 suma 100 lei (e de avans apare in fisa dar odata achitata in fisa de client nu mai apare la sold)
    factura 2 in data de 01.05.2019 suma 200 lei
    chitanta 10 in data de 11.05.2019 suma de 100 lei.
    factura 1 in data de 01.05.2019 suma de -100 lei (baza + tva adica cat e pe factura de avans)
    total de incasat: 100lei
    E corect Aldo?

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    95

    Implicit

    În lista despre care vorbiți dvs avansurile apar cu TVA. Lista facturi de plata. Documentele cu minus reprezintă avansuri.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •