Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 10
  1. #1
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    155

    Implicit mesaj eroare deschidere Mentor

    Bună seara. Am instalat ultima versiune 870.01 și când deschid programul, după introducerea parolei, primesc următorul mesaj:

    Sentinel LDK Protection Sysytem

    Sentinel key not found (H0007)

    Am Windows10. După confirmarea mesajului....programul se deschide. Nu știu dacă asta afectează rularea corectă a programului. Vreau totuși să pot rezolva pentru a nu mai primi mesajul la lansarea Mentor-ului.

  2. #2
    alexadi e offline Super Veteran al Forumului
    Data inscrierii
    January 2013
    Posturi
    1 353

    Implicit

    Din ce am vazut eu vezi ca a aparut o modificare valabila cu aceasta versiune prin care se face updatele mai usor la cheie valabil si pe 64 biti. e un fisier cu programare cheie: "Programare cheie HASP 19.06.2019" in folderul cu kitul de instalare, as pune lilnkul dar am o problema cu chrom si nu am cum

  3. #3
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

  4. #4
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    155

    Implicit

    aveam folder-ul HASP deja....l-am pus acum peste el pe cel de pe site......același mesaj și nu știu cum să scap de el....nici măcar nu știu dacă-mi afectează baza de date

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Din cate am vazut eu pana acum, nu afecteaza in nici un fel baza de date. Puteti lucra.

  6. #6
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    155

    Implicit

    problema este la cheie....din câte îmi dau seama. eu am două chei, una cu configurație full, care stă în calculatorul de la birou, și una doar cu modulurile de contabilitate, salarii și imobilizări. Prima cheie, cea cu probleme, are și abonamentul pentru declarații, cealaltă nu.

    doar cheia full are problema asta.....cum o pot rezolva totuși?

    și mesajul îl primesc doar când deschid Mentorul....nu am nicio problemă când deschid Declarații
    Ultima oara editat deella_m; 21 June 2019 la 10:52

  7. #7
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    12

    Implicit

    Buna ziua,
    Am și eu acceasi problema după instalarea versiunii 870.01.
    screenshot_cristina.jpg

    Cum se poate rezolva ?

  8. #8
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 495

    Implicit

    Pe ftp am pus o versiune 870.05. Sunt putine cazurile pentru care nu a fost rezolvat acest mesaj, mai lucreaza colegii mei la asta. Dar mesajul nu afecteaza lucrul in program.

  9. #9
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    12

    Implicit

    Si cu versiune 870.05 da accelasi mesaj.

  10. #10
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Dvs. ce fel de cheie folositi? Scrie pe ea HL? Pe piata exista mai multe versiuni de cheie (LPT, USB scurt si USB lung). E posibil ca dvs. sa folositi varianta USB lung, iar in cazul acestor chei, reprogramarea nu poate fi efectuata. Pentru a elimina mesajul puteti redenumi folderul HASP. De acesta veti avea nevoie doar in momentul in care veti detine o cheie USB scurt (HL).

    Pentru mai multe lamuriri puteti lua legatura cu distribuitorul sau producatorul.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •