Sunt afisate rezultatele de la 1 la 10 din 34

Thread: D112 mai 2019

Hybrid View

  1. #1
    Data inscrierii
    August 2013
    Posturi
    12

    Implicit

    Acel tip de pontaj ar fi extrem de util deoarece la fiecare control ITM se cere, mai ales celor cu program de lucru variabil, sau in cazul schimburilor de lucru. Eu spun ca ar trebui sa fie standard. In plus util ar fi posibilitatea de generare documente personal direct din mentor (contract, aditionale, adeverinte, etc)

  2. #2
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Citat Original a fost postat de rutzo Vezi Post
    Oare cei de la Saga care actualizeaza in 48 de ore,lucreaza la NASA?
    Mereu aceleasi probleme,se actualizeaza pe 24 sau 25...
    Si orice se cere suplimentar cu miile de euro....de exemplu:un amarat de pontaj ce contine data incepere/data sfarsit program de lucru...

    Nu stiu unde lucreaza aplicatiile concurente, dar un lucru este cert: cele doua aplicatii (WinMENTOR vc Saga) difera ca si complexitate. Acest aspect conduce la un timp de lucru mai mare pentru echipa WinMENTOR.

    Cat despre pontaj, cel din aplicatie este conceput drept un centralizator si din acest motiv nu a fost implementat programul de lucru al angajatului. Mai multe detalii gasiti aici: http://www.startupcafe.ro/taxe/ponta...dul-muncii.htm

  3. #3
    Data inscrierii
    August 2017
    Posturi
    119

    Implicit

    Citat Original a fost postat de rutzo Vezi Post
    Oare cei de la Saga care actualizeaza in 48 de ore,lucreaza la NASA?
    Mereu aceleasi probleme,se actualizeaza pe 24 sau 25...
    Si orice se cere suplimentar cu miile de euro....
    Subscriu, inclusiv ca nu se fac imbunatatiri, de bun simt, daca tot exista macar ce exista sa fie si functional si corect!
    Citat Original a fost postat de Solomon Silvia Vezi Post
    Nu stiu unde lucreaza aplicatiile concurente, dar un lucru este cert: cele doua aplicatii (WinMENTOR vc Saga) difera ca si complexitate. Acest aspect conduce la un timp de lucru mai mare pentru echipa WinMENTOR.
    O chestie de programare: Pe utilizator nu il intereseaza cat te complici tu ca programator, principiul e, fa-l cat mai simplu si functional, nu te complica cu lucruri inutile! (gen campuri cu aceeasi semnificatie, greu de corelat prin mii de proceduri de calcul, si care produc si erori!)
    Subscriu la perioada mare de implementare a modificarilor.
    Deasemena ridic problema comunicarii de versiuni stabile, eu ca utilizator final nu stiu ce versiune e stabila si care nu, cu parere de rau!
    Dau cu presupusul ce sa instalez si ce nu; nu prea e ok pentru un soft care se respecta!
    (Multumesc lui Viviana ca imi mai zice din cand in cand ce versiune e buna! valabil inclusiv pentru Enterprise)

  4. #4
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    113

    Implicit

    Eroare de rotunjire la zilieri dupa ce s-a introdus plata si a CAS-ului. La verificarea D112 avem urmatoerele erori la cativa zilieri (4 zilieri din 104 zilieri in total):
    E: asigurat (18) [idAsig = 18] sectiune asiguratA (1)
    Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
    eroare regula: S27: A_14 (70) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(71)
    E: asigurat (63) [idAsig = 63] sectiune asiguratA (1)
    Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
    eroare regula: S27: A_14 (70) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(71)
    E: asigurat (65) [idAsig = 65] sectiune asiguratA (1)
    Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
    eroare regula: S27: A_14 (168) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(167)
    E: asigurat (67) [idAsig = 67] sectiune asiguratA (1)
    Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
    eroare regula: S27: A_14 (308) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(305)
    E: asigurat (81) [idAsig = 81] sectiune asiguratA (1)
    Contributie Individuala ASIGURARI SOCIALE diferita de suma calculata
    eroare regula: S27: A_14 (210) = round(Max(A_13,salmin*A_8/NZL) * CIpens)(212)

    Nu am gasit nici o regula dupa care la acestia apare eroarea si la restul nu.
    Totusi, ceva ciudat, la niciun zilier nu apare in D112 retinerea contributiilor sociale obligatorii, ca de exemplu la acel ID 18 din mesajul de eroare, desi se vede clar ca impozitul calculat este la alta baza nu la cea din macheta: Captura eroare ID 18.PNG

    Mai are cineva asa erori?

  5. #5
    Data inscrierii
    February 2009
    Posturi
    2 538

    Implicit

    Da, mai sunt clienti cu problema asta. Ne-am adresat si noi Anafului, care culmea a raspuns destul de rapid, dar ne-au spus ca stiu situatia dar asteapta lamuriri de la Casa de Pensii. Incercati sa lucrati cu xml-ul in care sa treceti cat vor ei de fapt in erori. Cand vom primi specificatii vom face si noi modificari.

  6. #6
    Data inscrierii
    October 2009
    Locatie
    Bacau
    Posturi
    157

    Angry

    Eroarea asta o dă nu numai în cazul zilierilor, ci și a salariaților. Un salariat cu venit realizat de 954 lei, plătește CASS 95 lei....așa apare pe stat și în D112....și totuși validarea dă eroare, vrea 96 lei...

    Am modificat cu 2 lei venitul realizat...la 956 lei....și am scăpat de eroare

    Asta pentru că este 25 deja.....și ANAF-ului nu-i pasă de erorile noastre

    Sper totuși să se rezolve această eroare până la declarația lunii iunie

  7. #7
    Data inscrierii
    March 2013
    Posturi
    694

    Implicit

    Am verificat urmatoarele spete la salar realizat: 954 lei

    1. firma normala cu baza minima=DA - DECLARATIE FARA ERORI
    2. firma normala fara baza minima - DECLARATIE FARA ERORI
    3. firma de constructii cu baza minima = DA - DECLARATIE FARA ERORI
    4. firma de constructii fara baza minima - DECLARATIE FARA ERORI

    La dvs. cred ca mai este o conjunctura pentru care apar erorile. Cel mai bine apelati la serviciul suport (distribuitor/producator) pentru a vedea care este cauza.

 

 

Reguli de Postare

  • Nu poti posta thread-uri noi
  • Nu poti posta raspunsuri
  • Nu poti posta atasamente
  • Nu poti edita posturile tale
  •